Z tego wpisu dowiesz się:
- dlaczego warto jeść śniadania
- jak przygotować zdrowe posiłki do pracy
- jak często jeść, aby nie przytyć
Jedz regularnie
Rano nie jesteś głodna i jedyne, czego potrzebujesz, to kawa? A może po prostu od rana jesteś w biegu i nie starcza Ci czasu na to, by zjeść śniadanie? Postaraj się to zmienić. Pożywny posiłek na początek dnia nie tylko dostarcza energii potrzebnej do uporania się z czekającymi Cię zadaniami, ale też rozkręca metabolizm, który zwolnił w czasie snu. Regularne spożywanie posiłków jest z kolei niezwykle ważne dla utrzymania stałego poziomu metabolizmu. Zbyt długie przerwy między daniami sprawiają, że metabolizm zwalnia, a kiedy wreszcie dostarczasz organizmowi obfity obiad czy kolację, ma on problem z jego przetworzeniem. Co z tym zrobić?
• W zależności od diety pamiętaj, by posiłki spożywać co 3-4 lub co 5-6 godzin.
• Nie daj się zwieść pozorom, że rezygnacja ze śniadania pozwoli Ci zmniejszyć ilość kalorii spożywanych w ciągu dnia. Osoby, które nie spożywają posiłków regularnie, poranne braki rekompensują sobie obfitymi daniami w godzinach popołudniowych i wieczornych. Co więcej, nagłe ataki głodu, jakie mogą Cię dopaść, sprawią, że sięgniesz po to, co będzie w danej chwili pod ręką, zamiast zjeść coś zdrowego i pożywnego.
• W trosce o sylwetkę unikaj również obfitych posiłków tuż przed snem (jedz je ok 2-3 godzin przed położeniem się do łóżka). W nocy procesy trawienne zwalniają!
Jedz zdrowsze przekąski
Praca biurowa to bardzo często pasmo pokus. Ktoś ma urodziny i przynosi ciasto. Jest spotkanie integracyjne – a przecież jak impreza, to musi być piwo, wino lub inny alkohol. Do tego dołączają niezdrowe przekąski. Trudno się jednak dziwić. W wirze biurowych zadań, projektów i spotkań za śniadanie często służy Ci kawa, a kiedy w końcu dopada Cię głód, sięgasz po to, co najłatwiej zdobyć – batona z najbliższego sklepu. Jest jednak na to sposób. Zadbaj o to, by pod ręką zawsze znajdowało się coś zdrowego. I wcale nie musi to być paczuszka przygotowana w domu, w której znajdziesz pokrojone w słupki warzywa (choć oczywiście taka wersja byłaby idealna). Co zatem kupić? Zaopatrz się w naturalny koktajl proteinowy, kup jogurt naturalny i płatki owsiane (owsiane, nie śniadaniowe!), a jeśli w któryś weekend znajdziesz więcej czasu, przygotuj ciasteczka owsiane.
Auto? Tylko kiedy jest naprawdę potrzebne
Brakło Ci jajek? Wskakujesz do samochodu i pędzisz do pobliskiego sklepu. Umówiłaś się z przyjaciółką na kawę – sytuacja się powtarza. Oczywiście, samochód pozwala zaoszczędzić czas, ale postępując w ten sposób rezygnujesz z jedynych możliwości bycia aktywną. O ile w czasie tygodnia, gdy śpieszysz się do pracy, każda minuta ma znaczenie, o tyle po godzinach i w weekend to Ty zarządzasz swoim czasem. Za każdym razem, gdy tylko możesz, jazdę samochodem czy taksówką zamieniaj na spacer lub rower.
Lunch inaczej
Idziecie na lunch? Pyszny pomysł. Jeśli do jedzenia na mieście podejdziesz rozsądnie, Twoja figura na pewno na tym nie ucierpi. O czym warto pamiętać?
• Jeśli nie masz pewności, z jakich składników przygotowana jest dana potrawa, zawsze możesz dopytać o to kelnera.
• Kasze, grillowane mięso i ryba to zawsze zdrowe i mało kaloryczne rozwiązanie.
• Wybierz się do restauracji, gdzie serwowane są posiłki na wagę. W ten sposób sama skomponujesz swoje danie.
• Jeśli masz ochotę na sałatkę, zwracaj uwagę na to, z czego wykonany jest dressing. Cóż bowiem z tego, że skusisz się na potrawę pełną warzyw, z dodatkiem chudego mięsa, jeśli ten zdrowy miks zostanie zalany sosem na bazie majonezu?
Zamiast robić śniadanie w domu kupujesz gotowe kanapki? Dlaczego nie? Zwróć tylko uwagę na to, co wybierasz. Jeśli data spożycia gotowej bułki wynosi kilka dni, powinno dać Ci to do myślenia. Podobnie jak skład kanapki, w którym pojawia się sos. Dlatego zamiast pakowanych w folię czy plastikowe opakowania sandwichy z datą przydatności wybieraj np. bułki ziarniste, przygotowywane w piekarni na świeżo każdego ranka. Będą dokładnie takie jak te, które przygotowałabyś sobie w domu!
Kupuj mądrze
Dobre nawyki warto też wyrobić sobie na etapie samych zakupów. Dzięki temu w Twoim domu nie znajdą się produkty, które mogą stanąć na drodze prowadzącej do dobrego samopoczucia i szczupłej sylwetki.
Oto kilka przykładów:
• Jeśli masz ochotę na owoce, staraj się wybierać te najmniej kaloryczne (100 g jabłka to ok. 50 kcal, 100 g winogron to ok. 70 kcal, a 100 g banana to nawet 90 kcal).
• Śmietanę 18% jako dodatek do zup czy sałatek oraz podstawę dipów zamień na znacznie zdrowszy i mniej kaloryczny jogurt naturalny
• Wybieraj produkty jak najmniej przetworzone: zamiast warzyw z puszki, w której oprócz warzyw znajdziesz całe mnóstwo chemii, sięgaj po mrożonki.
• W dziale z napojami unikaj półek z sokami i kolorowymi oranżadami – kieruj się w stronę wody mineralnej, najlepiej niegazowanej.
Czytaj także:
Zacznij dzień od pożywnego śniadania!
Zielona kawa: w drodze po płaski brzuch
Te produkty przyspieszą Twój metabolizm