ZDROWY TRYB ŻYCIA - ZACZNIJ OD ŚNIADANIA

Z pewnością słyszałaś nieraz, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Jeśli jednak potrzebujesz dodatkowej zachęty, by co rano siadać do stołu, poznaj najważniejsze zalety śniadania!

 

Z tego wpisu dowiesz się:

  • jakie funkcje pełni śniadanie i z czego powinno się składać
  • czym grozi unikanie śniadań

 

Śniadanie to pełnowartościowy posiłek, spożywany pomiędzy godziną 6 a 10 rano, zazwyczaj w ciągu dwóch godzin po przebudzeniu. Powinno pokrywać ok. 30% dziennego zapotrzebowania energetycznego i składać się z treściwych produktów. Pamiętaj, że sama kawa lub sok to nie śniadanie: wypicie samego napoju nie pokryje Twojego zapotrzebowania na energię i nie pobudzi metabolizmu w wystarczającym stopniu.

Śniadanie to źródło energii na resztę dnia

Podstawową funkcją śniadania jest dostarczenie ciału energii na pierwszą połowę dnia. W nocy organizm wykorzystuje zgromadzony w ciągu poprzedniego dnia glikogen, przy pomocy którego przeprowadza różnego typu procesy regeneracyjne. Korzystają na tym m.in. jelita i nerki. Ze względu na ograniczoną pojemność wątroby związek ulega szybkiemu wykorzystaniu – w rezultacie budzimy się z bardzo niskim poziomem glukozy we krwi.

 

Jeśli nie dostarczysz organizmowi nowych zasobów energetycznych, niedobory odbiją się negatywnie na Twoim samopoczuciu i zdolności do koncentracji. Co więcej, prawdopodobnie przed południem dopadnie Cię atak wilczego głodu – a jak wiadomo, niestety najłatwiej poskromić go słuszną porcją wysokokalorycznych przekąsek. Takie nawyki żywieniowe szybko doprowadzą Cię do nadwagi, a kolejne kilogramy będą pojawiać się coraz szybciej.

 Śniadanie może (i powinno!) być sycące

Wartościowe śniadanie musi dostarczyć nam zróżnicowanych składników odżywczych i dużej dawki energii. Cecha ta przekłada się na jedną z największych zalet porannego posiłku – nie musisz bać się kalorii, dlatego co rano możesz urządzać sobie prawdziwą ucztę, złożoną ze zdrowych i naturalnych produktów! Warto dostarczyć sobie przy tym dużej porcji węglowodanów złożonych, które niemal automatycznie zmagazynują się w wątrobie. Energia pozyskana w ten sposób będzie uwalniać się stopniowo, wystarczając nawet na kolejną noc. W jednym posiłku powinny znaleźć się produkty zbożowe, mleczne, warzywa i/lub owoce, a także tłuszcze o korzystnym składzie.


Jeśli dbasz o linię, pamiętaj także o solidnej porcji białka zwierzęcego lub roślinnego. Dołóż do śniadania porcję twarożku, jajka lub koktajl proteinowy – trawienie białek pozwoli Ci spalić dodatkowe 100-150 kcal, co więcej, dostarczysz sobie w ten sposób sycącego błonnika. Pamiętaj także, że w dietetycznym śniadaniu należy maksymalnie ograniczyć produkty o dużej zawartości cukru dodanego, izomerów trans oraz cholesterolu.

 

Nieprzyjemne skutki braku śniadań

Osoby unikające śniadań mają problemy z kontrolą apetytu, nadwagą i stałym niedoborem energii. Brak nawyku regularnego jedzenia śniadań prowadzi także do przejadania się podczas kolejnych posiłków. Skutki takiego trybu życia uwidaczniają się szybko w postaci cellulitu i formującej się oponki. To także fatalny przykład dla naszych dzieci, które – wzorem rodziców – opuszczają dom w biegu, nadrabiając braki energetyczne przy pomocy kalorycznych, wysokoprzetworzonych łakoci. Warto zadbać o zdrowe nawyki żywieniowe i uczyć pociechy, jak prawidłowo komponować codzienne menu – dzięki temu pomożemy im uniknąć niedoborów składników odżywczych i różnorodnych dolegliwości w dorosłym życiu.

 

Czytaj także:

Zgrabna buisness woman

Jak schudnąć, gdy nie masz czasu?

3 cechy dobrego koktajlu białkowego

Polskie superfoods

Co pić na diecie?

 


 

Teksty blogowe tworzy zespół Eco&Fit. Jesteśmy pasjonatami zdrowego stylu życia, z radością zarażamy innych miłością do aktywności i chętnie dzielimy się naszą wiedzą z zakresu dietetyki oraz treningów. Stworzyliśmy koktajl białkowy w 100% pochodzenia naturalnego w 4 smakach, z którym kobiety dbające o sylwetkę łatwiej mogą osiągnąć swoje cele.

Spodobał się Tobie artykuł?
Chcesz otrzymywać więcej podobnych treści? Podaj swój adres e-mail, a podeślemy Ci coś ciekawego :)
© Eco&Fit 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl