Dla tych, którzy cenią zarówno wygląd jak i zdrowie.

Blog kategorie
Cellulit - skąd się bierze i jak go zwalczyć?
CELLULIT - SKĄD SIĘ BIERZE I JAK SPRAWIĆ, ŻEBY ZNIKNĄŁ?

Chcesz rozprawić się z pomarańczową skórką na swoim ciele? Połącz zdrową dietę, regularne ćwiczenia oraz odpowiednią profilaktykę. Poznaj najskuteczniejsze sposoby na pozbycie się cellulitu i zawalcz o piękną skórę już dziś!

Z tego wpisu dowiesz się:

  • jakie nawyki sprzyjają uwidocznieniu się tkanki tłuszczowej na udach
  • czy można całkowicie pozbyć się cellulitu
  • co jeść, aby wzmocnić i wygładzić skórę

Jak wygląda cellulit?

Cellulit najczęściej występuje na udach, pośladkach, brzuchu i czasem na ramionach. Skóra dotknięta cellulitem może mieć grudkowaty wygląd, z widocznymi zagłębieniami, szczególnie podczas ściskania skóry. Może przypominać fakturę pomarańczowej skórki, stąd jego popularna nazwa. Cellulit występuje u osób o różnej budowie ciała, niezależnie od wagi czy poziomu aktywności fizycznej.

Cellulit — przyczyny

Na 99 kobiet z cellulitem przypada zaledwie jeden mężczyzna. Główną przyczyną niesprawiedliwego podziału są charakterystyczna budowa tkanki tłuszczowej u kobiet oraz estrogeny – żeńskie hormony, których suplementacja zwiększa skuteczność profilaktyki raka prostaty (efektem ubocznym jest właśnie cellulit u panów). Związki te pełnią bardzo ważną rolę w życiu każdej kobiety, nadzorując kształtowanie się narządów rozrodczych, wzrost piersi, prawidłowy przebieg cyklu miesiączkowego oraz popęd seksualny.

Estrogeny odpowiadają również za funkcjonowanie gospodarki lipidowej organizmu. Ich nadmiar zaburza krążenie w warstwie skóry właściwej, to z kolei prowadzi do wypełniania przestrzeni między komórkami tłuszczowymi przez wodę i produkty przemiany materii. W efekcie powstają zastoje, obrzęki i nieestetyczna pomarańczowa skórka.

Cellulitu w początkowej fazie nie widać, potem ma postać wgłębień w skórze, a w zaawansowanej formie guzków i stwardnień. Najczęściej pojawia się na udach i pośladkach, a także brzuchu, biodrach i ramionach. Jego stopień można ocenić za pomocą samodzielnego badania (poprzez uciskanie zmienionych miejsc) lub wykonując termografię skóry. Wygląd naszych ud i pośladków zmienia się także w cyklu miesięcznym i wtedy, wraz ze zwiększonym gromadzeniem wody podskórnej po fazie jajeczkowania, cellulit staje się bardziej widoczny.

 

Co jeść i pić na cellulit?

Diety odchudzające pomagają stracić zbędne kilogramy, jednak nie wpływają na redukcję nieestetycznych fałdek i grudek. Bardzo często zdarza się zresztą, że skórka występuje u osób szczupłych i wysportowanych. Dzieje się tak, ponieważ walka z cellulitem to przede wszystkim walka z zanieczyszczeniem organizmu, a nasze ciała przechowują toksyny właśnie w tłuszczu. Prawidłowa profilaktyka opiera się na odcięciu od nałogów (przede wszystkim papierosów i alkoholu!), ograniczaniu przetworzonej żywności oraz prawidłowym nawodnieniu organizmu.

Cellulitowi sprzyjają słodycze, przetworzone jedzenie, hormony i antybiotyki, którymi faszerowane są hodowlane zwierzęta, a które trafiają wraz z mięsem do naszego organizmu w ogromnych ilościach.

Jak się pozbyć cellulitu — O czym warto pamiętać przy komponowaniu diety?

Pij wodę. To najprostszy sposób na wypłukanie toksyn z organizmu.
• Sięgaj po produkty moczopędne, dzięki którym szybciej pozbędziesz się zanieczyszczeń. Szczególnie polecamy herbatki i napary ziołowe, które doskonale zastąpią cięższe kawy i herbaty. Ochotę na wyraziste smaki zaspokoisz soczystym arbuzem, truskawkami lub żurawiną – które dodatkowo dostarczą Ci niezbędnych witamin i minerałów.
• Ogranicz spożycie soli oraz cukru. Stosuj zioła, nadając potrawie aromatu.
• Aby poprawić estetykę ciała, sięgaj po produkty bogate w witaminę C – która stymuluję produkcję kolagenu, co wpływa na gładkość i elastyczność skóry. Sięgaj po papaję, mango, jarmuż, kalafior, brokuły, truskawki, ananasy, seler, pietruszkę, aronię, czerwoną paprykę czy jeżyny.
• Zadbaj o prawidłowy poziom potasu: to on odpowiada za prawidłowe krążenia krwi oraz usprawnienie przemiany materii, wspierając nas tym samym w walce z cellulitem. Wybieraj banany, buraki, pomidory oraz ziemniaki.
• Unikaj gotowych produktów i mieszanek, m.in.: sosów ze słoika, mieszanek przypraw i fixów, słonych i słodkich przekąsek oraz smażenia w głębokim oleju.
• Sięgaj po ryby i/lub owoce morza przynajmniej 2 razy w tygodniu.

 

 

Jak pozbyć się cellulitu - jakie ćwiczenia na cellulit?

Chcesz pozbyć się cellulitu? Połącz dobroczynne właściwości aerobów oraz treningu siłowego! Ćwiczenia wytrzymałościowe (m.in. fitness, jazda na rowerze, bieganie, pływanie) zredukują nadmiar tkanki tłuszczowej, podczas gdy trening oporowy zwiększy napięcie mięśni. A wytrenowany mięsień, to jędrna, wygładzona skóra.

Utrata tkanki tłuszczowej poprawia wygląd skóry na udach i pośladkach, bo na poziomie komórkowym zdeformowane woreczki na tłuszcz (adipocyty) nie są już rozpychane, co pozytywnie wpływa na ich strukturę. Wraz z podjęciem aktywności fizycznej poprawia się krążenie, komórki są lepiej dotlenione, usprawnione zostaje usuwanie toksyn, a lepszy przepływ limfy zmniejsza zastoje wody podskórnej (tzw. cellulitu wodnego). Pocąc się, dodatkowo stymulujemy wydalanie toksyn przez skórę.

Jak zwalczyć cellulit - antycellulitowe masaże olejami

Skuteczną walkę z cellulitem należy rozpocząć "od środka". Warto przede wszystkim zmienić swoje nawyki żywieniowe oraz spożywać nisko przetworzoną żywność. Niezwykle ważne jest również przyjmowanie dużej ilości płynów, dzięki którym tkanka tłuszczowa redukuje się znacznie szybciej. Osoby, którym zależy na szybkich oraz spektakularnych efektach, powinny pamiętać o aktywności fizycznej. Wskazane są wszelkie ćwiczenia typu cardio oraz pobudzające pracę mięśni znajdujących się w obszarze dotkniętym cellulitem. Niezastąpione mogą okazać się również regularnie wykonywane masaże.

Kobiety, które uporały się z cellulitem, wielokrotnie podkreślają, że jednym z najlepszych sposobów na pozbycie się "pomarańczowej skórki" jest masaż naturalnymi olejami. Substancja ta idealnie nawilża oraz wygładza naskórek. Dodatkowo poprawia jego jędrność oraz ogólny wygląd. Dzięki temu cellulit staje się coraz to mniej widoczny. Oleje zapewniają także idealny "poślizg", dlatego masaż może być efektywny i przyjemny. 

Masaż bańką chińską - krok po kroku

Jednym z najpopularniejszych sposobów na cellulit jest zdecydowanie masaż bańką chińską. Pierwsze efekty takiej "terapii" widoczne są już po kilku dniach. Jak jednak wykonać masaż? W pierwszej kolejności musimy dokładnie posmarować objęte "pomarańczową skórką" części ciała. Następnie należy przyssać do skóry bańkę chińską i przesuwać ją po naskórku w kierunku od dołu do góry, bądź zataczać nią małe kółka. W ten sposób odkładająca się tkanka tłuszczowa zostanie "rozbita". Aby jednak masaż przyniósł upragnione rezultaty, musimy pamiętać o regularności. Najlepiej powtarzać go co drugi dzień. Jedną partię objętą cellulitem należy masować ok. 5-10 minut.

Porada: z masażu bańką chińską powinny zrezygnować kobiety mające problemy z żylakami bądź pękającymi naczynkami. 

Klasyczny masaż olejowy

Naturalne oleje sprawdzą się również w przypadku klasycznych masaży. Wystarczy, że pokryjemy nimi obszary dotknięte cellulitem, a następnie zaczniemy wykonywać tzw. ruchy ugniatające. W ten sposób wtłoczymy substancję w głębsze warstwy skóry oraz pobudzimy naskórek do regeneracji. Zgromadzony tłuszcz zacznie rozbijać się na mniejsze kawałki, dzięki czemu cellulit przestanie być widoczny. Taki masaż możemy wykonywać każdego dnia, a zalecany czas jego trwania to ok. 5 min na jeden obszar ciała. 

Szczotkowanie na sucho i masaż olejami

Kolejnym ciekawym i skutecznym sposobem na walkę z cellulitem jest szczotkowanie na sucho połączone z masażem olejowym. Jak się jednak do tego zabrać? Przede wszystkim musimy nabyć specjalną szczotkę do ciała wykonaną z twardego włosia. Takie akcesoria dostaniemy niemalże w każdej drogerii za ok. 15 złotych. Gdy jesteśmy już w posiadaniu szczotki, możemy rozpocząć swoją terapię antycellulitową. Po każdej kąpieli należy dokładnie wyszczotkować partie objęte cellulitem. Po upływie ok. 5 minut, gdy skóra będzie już lekko zaczerwieniona, wystarczy wmasować w naskórek naturalny olejek, wykonać lekki masaż dłonią i gotowe. 

Jaki olej będzie najlepszy na cellulit?

Do masaży antycellulitowych możemy wykorzystać niemalże każdy tłuszcz naturalny. Najlepiej sprawdzi się jednak do tego naturalne oleje tłoczone na zimno:

  • olej z czarnuszki, który wykazuje właściwości przeciwstarzeniowe, wygładzające oraz regenerujące,
  • olej lniany, redukujący podrażnienia oraz stany zapalne,
  • olej rydzowy, poprawiający stan układu krążenia oraz posiadający właściwości odmładzające,
  • olej z nasion chia, poprawiający jędrność oraz elastyczność naskórka,
  • olej z ostropestu, który uważany jest za naturalny kosmetyk antycellulitowy,
  • olej kokosowy, posiadający właściwości silnie nawilżające oraz odżywcze.

Warto jednak pamiętać, by wybrać olej tłoczony na zimno, posiadający większą ilość substancji odżywczych. Dodatkowo musimy przechowywać go w ciemnym nienasłonecznionym miejscu. 

Jak często powtarzać masaże na cellulit?

W trakcie walki z cellulitem musimy pamiętać przede wszystkim o regularności. Większość masaży możemy wykonywać niemalże codziennie. W przypadku zabiegów nieco bardziej inwazyjnych, takich jak masaż bańką chińską, najlepiej powtarzać je co drugi dzień. Gdy osiągniemy już upragnione efekty, intensywność oraz regularność masaży możemy zacząć stopniowo zmniejszać. 

Redukcja cellulitu — o czym jeszcze warto pamiętać?

• Wysokie obcasy i obcisła odzież zaburzają krążenie żylne, co może zapoczątkować zmiany, podążające w kierunku cellulitu.
• Codziennie masuj skórę! Stymulacja układu limfatycznego wpływa na wygląd skóry, jej gładkość oraz redukcję tkanki tłuszczowej i zawartych w niej toksyn. Wykorzystuj szorstkie gąbki lub specjalne szczotki do ciała.
• Stwórz kawowy peeling i wcieraj go w całe ciało jak najczęściej a ujędrnisz, odżywisz i nawilżysz ciało. Zawarta w kawie kofeina wchłania się przez skórę, przyspieszając krążenie – co pomaga oczyścić komórki z zalegających zanieczyszczeń.
• Jeżeli pracujesz w pozycji siedzącej lub stojącej, wykonuj możliwie często 5-minutowe spacery – przywracające prawidłowe krążenie w nogach. 

Pamiętaj, że cellulit jest zjawiskiem normalnym i powszechnym. Jego powstawaniu sprzyjają okresy wahań gospodarki hormonalnej (ciąża i przekwitanie) oraz sztuczne sterowanie płodnością w postaci antykoncepcji hormonalnej. Nie znaczy to jednak, że jesteśmy skazane na brzydką, pofałdowaną skórę. Wystarczy zacząć działać odpowiednio wcześnie.

Jak zniwelować cellulit - podsumowanie

Chcesz rozprawić się z pomarańczową skórką na swoim ciele? Połącz zdrową dietę, regularne ćwiczenia oraz odpowiednią profilaktykę, aby skutecznie walczyć z cellulitem. Z tego wpisu dowiedziałeś się, jakie nawyki sprzyjają uwidocznieniu się tkanki tłuszczowej, czy można całkowicie pozbyć się cellulitu oraz co jeść, aby wzmocnić i wygładzić skórę. Dzięki naszym wskazówkom i zaleceniom, możesz z powodzeniem podjąć walkę o piękną, jędrną skórę. Pamiętaj, że regularność i konsekwencja są kluczowe w osiąganiu widocznych rezultatów.

Czytaj także:

Warzywa niezbędne w Twojej diecie

Jak prawidłowo komponować posiłki?

Żywność wysokoprzetworzona - główny wróg Twojej diety

Czytamy etykiety - cz.1

Alternatywy dla białego cukru

Ekspert w dziedzinie zdrowego odżywiania, suplementacji i treningów. Współtwórca innowacyjnych suplementów diety. Jego pasja do sportu i zdrowego stylu życia, wsparta ponad 25-letnim doświadczeniem w naturalnej suplementacji, pozwala mu inspirować i edukować innych. Dzięki wszechstronnemu doświadczeniu sportowemu i kontaktom z wybitnymi trenerami oraz dietetykami, oferuje produkty wysokiej jakości, z których sam aktywnie korzysta.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium