Dla tych, którzy cenią zarówno wygląd jak i zdrowie.

Blog kategorie
BIAŁKO SERWATKOWE – SPRZYMIERZENIEC W DRODZE PO PIĘKNĄ SYLWETKĘ
BIAŁKO SERWATKOWE – SPRZYMIERZENIEC W DRODZE PO PIĘKNĄ SYLWETKĘ

 

Z tego wpisu dowiesz się:

  • Dlaczego warto pić serwatkę
  • W jaki sposób białko wspomaga odchudzanie
  • Czy lepiej sięgnąć po izolat czy koncentrat

Czym jest serwatka?

Białko serwatkowe powstaje w wyniku ścinania się mleka w procesie rozdzielania twarogu od serwatki - na jedną część uzyskanego sera przypada prawie dziesięć części serwatki. Warto zwrócić uwagę na spore zagęszczenie białek serwatkowych w serwatce, stanowiące aż 20-25% białek mleka w ogóle. Białka te charakteryzuje bardzo wysoka zawartość niezbędnych w codziennym życiu aminokwasów egzogennych (w szczególności BCAA i lizyny), wpływających pozytywnie na siłę mięśni oraz stan kości, układu krwionośnego czy odporności. Białka występują w postaci czystych koncentratów, izolatów i hydrolizatów, a także jako składniki odżywek białkowych, batonów proteinowych czy posiłków regeneracyjnych po treningu.

 

 

Białko serwetkowe a redukcja wagi

Prozdrowotne właściwości serwatki znane są od stuleci. W starożytności stosowano ją m.in. do oczyszczenia organizmu, odmłodzenia skóry oraz przywrócenia sprawności. Próbowano również poprawiać jej smak, karmiąc bydło mieszankami ziół i warzyw. Obecnie - ze względu na bogaty skład i wydłużone terminy przydatności do spożycia - preparaty serwatkowe są chętnie wykorzystywane do produkcji pełnowartościowych suplementów diety. Skierowane są głównie do osób z niedoborami białka i tych, którzy pragną ulepszyć swoją sylwetkę, zwiększając masę mięśniową kosztem spadku wagi.

Białko serwatki jest doskonale przyswajalnym źródłem niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu aminokwasów egzogennych, które muszą być dostarczane z posiłkami. Spożycie 14 g białek serwatkowych pokryje dzienne zapotrzebowanie osoby o masie ciała 70 kg, odpowiadając 17 g białka kurzego lub 29 g kazeiny.

 

Podstawowe korzyści wynikające z przyjmowania izolatu białka serwatkowego:


• Badania wykazują korzystny wpływ przyjmowania białek serwatkowych na utratę tkanki tłuszczowej, zgromadzonej w okolicach brzucha, niezależnie od wieku i płci.
• Dzięki zawartości beta-laktoglobulin białka serwatkowe odgrywają istotną rolę w zahamowaniu procesu katabolicznego i uruchomieniu syntezy białek mięśni, ze względu na zawartość dużej ilości aminokwasów egzogennych.
• Uzupełniają dietę o witaminy, magnez, wapń, błonnik, aminokwasy.
• Zawarty w serwatce wapń zmniejsza kumulację tłuszczu w organizmie oraz przyspiesza jego utratę w czasie wzrostu zapotrzebowania energetycznego.
• Aminokwasy oddziałują na gospodarkę hormonalną organizmu, regulując poziom insuliny oraz uczucie głodu. Zawartość glikomakropeptydu symuluje uczucie sytości, skutecznie powstrzymując przed podjadaniem. Efektem ubocznym działania związku jest również utrzymanie korzystnej flory bakteryjnej w jelitach.
• Bardzo wysoka zawartość procentowa pełnowartościowego białka na 100g produktu w porównaniu z koncentratem i naturalnymi źródłami białka.
• Obecność leucyny wpływa korzystnie na rozwój tkanek mięśniowych, zwiększając zapotrzebowanie energetyczne naszego organizmu, co w praktyce oznacza przyspieszenie metabolizmu i skuteczniejsze spalanie nagromadzonej tkanki tłuszczowej.
• Duża zawartość aminokwasów rozgałęzionych gwarantuje szybszą redukcję kilogramów w porównaniu do naturalnie występujących białek (również tych pochodzenia roślinnego).
• Białka te mają najwyższy wskaźnik aminokwasowy. Łatwiejsza strawność gwarantuje szybsze przyswojenie niezbędnych składników (nawet 6x szybsze w porównaniu z białkami pochodzącymi z pokarmów).
• Niski poziom laktozy ogranicza ryzyko wystąpienia wzdęć i zaparć.
Białka serwatkowe są łatwe w obróbce i ułatwiają szybkie przygotowanie smacznego posiłku.

  

 

Izolat... A może koncentrat?

Izolat białka serwatkowego (Whey Protein Isolate) jest czystszą formą białka niż koncentrat (WPC). Ze względu na niską zawartość węglowodanów oraz tłuszczów, WPI ulega procesowi trawienia – a więc i wchłaniania – szybciej niż WPC. Izolat białka serwatkowego zawiera minimalne ilości tłuszczu, cholesterolu i laktozy oraz co najmniej 90% białka. W przypadku koncentratu wartość ta wskazuje 65-80% białka.

 

Zarówno izolaty, jak i koncentraty białek serwatkowych stosowane są jako odżywki dla osób aktywnych fizycznie. W przypadku redukcji zaleca się niskokaloryczne izolaty, a przy budowie masy mięśniowej - koncentraty (ze względu na zwiększoną zawartość tłuszczu i laktozy). Izolat jest również wskazany dla osób z nietolerancją laktozy, uczuleniem na mleko oraz problemami trawiennymi.

Właściwości i zastosowanie

Białka serwatkowe bardzo dobrze rozpuszczają się w płynach - jako surowiec występują w postaci sypkiego, lekko ziarnistego proszku. Wzbogacone o nie produkty uzyskują bardziej kremową konsystencję o mlecznym posmaku. Gotowy preparat nadaje się zarówno jako baza do przygotowywania pysznych koktajli na wodzie lub mleku, jak i wartościowy składnik domowych śniadań, przekąsek i deserów. 

Koncentraty białek serwatkowych stosowane są także w charakterze zamienników tłuszczu w mlecznych deserach i puddingach, zwiększając zawartość protein w produktach niskotłuszczowych. Białka serwatkowe są powszechnie wykorzystywane przy produkcji m.in.: lodów czy masła.

 

>> Sprawdź dostępne koktajle białkowe <<

 

Czytaj także:

Koktajl białkowy na cztery sposoby

Co pić na diecie?

Dobry koktajl białkowy, czyli jaki?

siedząca praca - jak nie przytyć?

Rozpocznij walkę z podjadaniem!

 


 

Teksty blogowe tworzy zespół Eco&Fit. Jesteśmy pasjonatami zdrowego stylu życia, z radością zarażamy innych miłością do aktywności i chętnie dzielimy się naszą wiedzą z zakresu dietetyki oraz treningów. Stworzyliśmy koktajl białkowy w 100% pochodzenia naturalnego w 4 smakach, z którym kobiety dbające o sylwetkę łatwiej mogą osiągnąć swoje cele.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium