BABKA JAJOWATA: CZY WSPOMAGA ODCHUDZANIE?

Babka jajowata to niezwykła roślina, wykazująca szerokie zastosowanie w ziołolecznictwie. Pozytywnie wpływa na pracę jelit, wspomaga oczyszczanie organizmu i pomaga pozbyć się toksyn oraz nadmiaru tkanki tłuszczowej. Poznaj więcej powodów, dla których warto sięgnąć po jej dobroczynne nasiona!

 

Z tego wpisu dowiesz się:

  • dlaczego warto sięgać po naturalny błonnik
  • czy suplementacja babki jajowatej jest bezpieczna dla zdrowia

Zdrowe jelita

Najcenniejszym elementem babki są długie kwiatostany, przypominające walcowate kłosy zboża i pokrywające się w czasie przekwitania łuską. Twarda skorupka obfituje w błonnik rozpuszczalny, korzystnie wpływający na perystaltykę jelit. Zarówno nasiona, jak i łupiny charakteryzują się wysoką obecnością związków śluzowych, które w kontakcie z wodą zmieniają się w gęstą zawiesinę. W przypadku zaparć kleisty żel rozmiękcza masy zalegające w jelitach i ułatwia ich przesuwanie. Dzięki dużej zawartości błonnika zostaje również pochłonięty nadmiar wody, łagodząc objawy biegunki. Nasiona nie powodują wzdęć, a ich działanie przeczyszczające jest dużo łagodniejsze niż senesu czy kofeiny. Babka jajowata polecana jest przede wszystkim osobom cierpiącym na hemoroidy, zespół jelita drażliwego, a także po operacji odbytnicy czy u pacjentów z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego.

Płaski brzuch

Liczne badania naukowe wiążą wysoką zawartość błonnika w babce jajowatej z redukcją nadprogramowych kilogramów. W kontakcie z wodą nasiona babki pęcznieją w żołądku, dając szybsze uczucie sytości, które utrzymuje się nawet do sześciu godzin po spożyciu posiłku. Wytworzony przez błonnik żel wyraźnie spowalnia trawienie pokarmu, skutecznie hamując ataki głodu. Regularnie spożywany poprawia perystaltykę jelit, czego efektem jest widocznie spłaszczony brzuch. Dzięki wolniejszej (niż jego odpowiedniki) fermentacji nie powoduje też wzdęć i uczucia dyskomfortu w okolicach brzucha. Błonnik przyspiesza również metabolizm, znacznie utrudniając wchłanianie się węglowodanów. Same nasiona są niskokaloryczne, dostarczając zaledwie 13 kcal w łyżeczce. W przeciwieństwie do innych źródeł błonnika babka jajowata jest bardzo dobrze tolerowana – również przez kobiety w ciąży.

Oczyszczenie krwi

Suplementacja nasion babki skutecznie wspomaga prawidłową gospodarkę glukozy oraz insuliny, zapobiegając wahaniom cukru we krwi. Regularne przyjmowanie mieszanki hamuje wchłanianie się glukozy po spożyciu posiłku – efekt zanika jednak w kilka dni po przerwaniu dawkowania. Babka wykazuje zdolność do zwiększania wydalania kwasów żółciowych, do wyprodukowania których zostaje wykorzystany cholesterol z organizmu (w ten sposób babka jajowata redukuje jego poziom!). Suplementacja zmniejsza również ilość trójglicerydów we krwi, ciśnienie krwi oraz ryzyko wystąpienia chorób serca i żylaków. Efekt zależny jest od dawki i długości przyjmowania nasion. Nasiona przejawiają również działanie osłonowe i probiotyczne.

Zastosowanie

Łupiny babki jajowatej (5-10 g) namocz w wodzie, uzyskując śluzowaty napar. Spożyj go jak najszybciej, unikając całkowitego ścięcia się mieszanki. Popij nasiona szklanką wody: błonnik wchłonie ją w trakcie przechodzenia przez organizm, pęczniejąc w żołądku. Nasiona babki spożywaj przed głównymi posiłkami, nie przekraczając dawki 20-30 g na dzień. Ze względu na neutralny smak i właściwości zagęszczające możesz je dodawać do większości posiłków i napojów, m.in. sałatek, zup, sosów, jogurtów, koktajli czy soków.

 

W przypadku spożycia ziaren bez domieszki płynu możesz spowodować zablokowanie jelit. Przeciwwskazaniami do stosowania babki jajowatej są też patologiczne zwężenia przewodu pokarmowego i niedrożności jelit. Błonnik może zmniejszać wchłanianie leków antydepresyjnych i nasercowych.

 

Czytaj także:

Inulina - w trosce o piękną sylwetkę

Wyszczuplij brzuch z zieloną kawą

Skuteczne odchudzanie a Indeks Glikemiczny

Czy tłuste może być dietetyczne?

Alternatywy dla białego cukru

 


 

Teksty blogowe tworzy zespół Eco&Fit. Jesteśmy pasjonatami zdrowego stylu życia, z radością zarażamy innych miłością do aktywności i chętnie dzielimy się naszą wiedzą z zakresu dietetyki oraz treningów. Stworzyliśmy koktajl białkowy w 100% pochodzenia naturalnego w 4 smakach, z którym kobiety dbające o sylwetkę łatwiej mogą osiągnąć swoje cele.

Spodobał się Tobie artykuł?
Chcesz otrzymywać więcej podobnych treści? Podaj swój adres e-mail, a podeślemy Ci coś ciekawego :)
© Eco&Fit 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl