Dla tych, którzy cenią zarówno wygląd jak i zdrowie.

Blog kategorie
DOBRE ALTERNATYWY DLA BIAŁEGO CUKRU - SPRAWDŹ, NA CO MOŻESZ GO ZAMIENIĆ!
DOBRE ALTERNATYWY DLA BIAŁEGO CUKRU - SPRAWDŹ, NA CO MOŻESZ GO ZAMIENIĆ!

 

Z tego wpisu dowiesz się:

  • jakie są najzdrowsze alternatywy dla białego cukru
  • które z zamienników są szczególnie wskazane dla diabetyków

1. Miód

Wartość energetyczna: 320 kcal/100 g

Trudno wyobrazić sobie dobrze zaopatrzoną kuchnię bez słoika miodu – chętnie używamy go w roli kanapkowego smarowidła oraz słodzika do kawy i herbaty, dodajemy do ciast, marynat, dressingów sałatkowych i wielu innych dań. Niestety, jeśli dbasz o linię, powinnaś dawkować go sobie oszczędnie – 100 gramów miodu zawiera tylko nieznacznie mniej kalorii niż ta sama ilość cukru (380 kcal/100g). Mimo to, pod każdym innym względem miód wygrywa z cukrem. Złocisty przysmak jest bogatym źródłem potasu i witamin z grupy B, zawiera także naturalne garbniki, woski, olejki eteryczne, pyłki kwiatowe, enzymy i kwasy organiczne. Właściwości miodu zapobiegają infekcjom, łagodzą katar i kaszel; nie bez powodu dodajemy go do herbaty z cytryną, by skutecznie rozprawić się z przeziębieniem. Pamiętaj jednak, by słodzić tylko przestudzone napoje – miód traci swoje właściwości odżywcze w temperaturach powyżej 40°C.

 

Wszystko co dobre, pochodzi z natury 

 

2. Stewia

Wartość energetyczna: 0 kcal/100 g (liście), 390 kcal/100 g (słodzik na bazie maltodekstryny)

Liście stewii kryją w sobie 2 naturalne słodziki: stewiozyd i rebaudiozyd A. Dawka słodyczy, którą niesie stewia, jest wręcz uderzeniowa – jedna łyżeczka sproszkowanego suszu z powodzeniem zastąpi szklankę cukru! W sprzedaży znajdziesz proszki i czyste ekstrakty stewii, a także słodziki w postaci tabletek lub płynów. Liście stewii mają specyficzny, lekko gorzkawy posmak, który dobrze komponuje się z sałatkami i ziołowymi herbatkami. Możesz także zmiksować je w warzywno-owocowych koktajlach lub smoothies: w ten sposób zneutralizujesz ziołowy aromat, zachowując przy tym naturalną słodycz. Proszek i płynne ekstrakty stewii stosujemy w wypiekach, zupach i przetworach. Roślina zachowuje pełnię swoich właściwości w obróbce termicznej do 200°C.

 

3. Daktyle

Wartość energetyczna: 270 kcal/100 g

Jak na bakalie przystało, daktyle mają sporo kalorii. Warto jednak pozwolić sobie na kilka sztuk, bo niewielkie owoce kryją w sobie bogactwo dobroczynnych składników: witaminy z grupy B, magnez, cynk, fosfor, mangan, potas czy wapń, a w postaci suszonej – także błonnik. Ze względu na wysoką zawartość kwasu foliowego polecamy je zwłaszcza przyszłym mamom. Zblendowane daktyle skutecznie zastępują cukier w wypiekach: ich smak doskonale komponuje się zwłaszcza z ciastami czekoladowymi i brownies. Na rynku dostępne są także syropy daktylowe, o podobnych walorach smakowych i odżywczych, lecz o szerszym zastosowaniu: wykorzystasz je do deserów, doprawiania napojów, sosów sałatkowych i marynat. Jeśli lubisz kuchenne DIY, łatwo przygotujesz własny syrop daktylowy, gotując owoce we wrzątku i blendując całość na gładki płyn.

 

Charakterystyczny posmak daktyli będzie niezastąpiony przy domowych wypiekach 


4. Ksylitol

Wartość energetyczna: 240 kcal/100 g

Słodzik ten znajdziesz także pod nazwą "cukier brzozowy". Dlaczego? Ksylitol pozyskuje się tradycyjnie z kory brzozy; drugim najpopularniejszym źródłem słodzika jest kukurydza. Ksylitol to także cukier, lecz znacznie mniej kaloryczny niż sacharoza; co więcej, ma także bardzo niski indeks glikemiczny (IG 8). To nie koniec zalet: słodzik przeciwdziała zakwaszaniu organizmu, reguluje florę jelitową, poprawia wchłanianie magnezu i wapnia, a więc wzmacnia kości. Substancja nie niszczy szkliwa, dlatego często znajduje się w składzie gum do żucia. Ksylitol wygląda i smakuje niemal tak samo jak biały cukier, a ponadto zachowuje słodycz bez względu na rodzaj obróbki termicznej.

 

5. Tagatoza

Wartość energetyczna: 150 kcal/100 g

Tagatoza - monocukier pozyskiwany z laktozy - to kolejna propozycja dla diabetyków: jego indeks glikemiczny wynosi zaledwie IG 7,5! Polecamy ją także osobom, które borykają się z kłopotami trawiennymi. Tagatoza jest bowiem nautralnym prebiotykiem, wpływa korzystnie na mikroflorę jelitową i nie wywołuje biegunek. Moc smaku tagatozy dorównuje tradycyjnemu cukrowi, a wartość kaloryczna jest zdecydowanie niższa. Produkt nie traci smaku w wysokich temperaturach, co więcej, to jedyny słodzik, który ulega fermentacji. Tagatoza zagości więc w kuchni każdej miłośniczki domowych wypieków – wykorzystaj ją, by przyrządzać wyśmienity chleb, ciasta drożdżowe i pączki w wersji light.

 

6. Erytrytol

Wartość energetyczna: 20 kcal/100 g

Słodzik ten pozyskuje się w procesie fermentacji glicerolu z drożdżami. Jego największy atut to zerowy indeks glikemiczny; erytrytol jest więc optymalnym wyborem dla cukrzyków, osób zmagających się z insulinoopornością, przestrzegających diet Montignaca lub South Beach. 100 gramów produktu zawiera zaledwie 20 kalorii; słodziki na bazie erytrotylu często reklamowane są więc jako "bezkaloryczne". Preparat jest jednak mniej słodki niż tradycyjny cukier - aby w pełni odtworzyć smak swoich ulubionych łakoci, musisz użyć go o około 1/3 więcej. Erytrytol nie ma innych nut smakowych poza naturalną słodyczą, nie traci jej także w procesie obróbki termicznej. Możesz stosować go do wyrobu lodów i przetworóww owocowych, dodawać do ciast i ciepłych napojów.

 

Czytaj także:

Surowe kakao w diecie

Zielona kawa - w drodze po płaski brzuch

Czytamy etykiety - rodzaje dodatków do żywności

Czytamy etykiety - wystrzegaj się tych substancji

3 cechy dobrego koktajlu białkowego

 


 

Teksty blogowe tworzy zespół Eco&Fit. Jesteśmy pasjonatami zdrowego stylu życia, z radością zarażamy innych miłością do aktywności i chętnie dzielimy się naszą wiedzą z zakresu dietetyki oraz treningów. Stworzyliśmy koktajl białkowy w 100% pochodzenia naturalnego w 4 smakach, z którym kobiety dbające o sylwetkę łatwiej mogą osiągnąć swoje cele.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium