Dla tych, którzy cenią zarówno wygląd jak i zdrowie.

Blog kategorie
Witamina D3 - niezbędna dla kobiet planujących ciążę
Witamina D3 - niezbędna dla kobiet planujących ciążę

Podjęliście decyzję, że będziecie starać się o dziecko? Gratulacje! Teraz oprócz koniecznych badań, czyli poziomu glukozy, hormonu tarczycy (TSH) oraz testu na obecność toksoplazmozy, powinnaś zadbać o właściwą dietę, poziom ruchu i suplementację niezbędnych substancji i mikroelementów. 

 

Jedną z kluczowych witamin jest D3. Kiedyś jej działanie było bagatelizowane i sprowadzane do przeciwdziałania krzywicy u dzieci, teraz jednak ostatnie badania pokazują, że witamina ta jest kluczowa dla zdrowia matki i dziecka. 

Warto wdrożyć suplementację nieco wcześniej, gdyż uzupełnianie niedoborów tej witaminy w organizmie może potrwać kilka miesięcy. Dlaczego to takie ważne? 

 

Witamina D3 w pierwszym trymestrze ciąży 

 

Witamina D3 (cholekalcyferol) w pierwszym trymestrze ciąży ma kluczowy wpływ na organizm matki i dziecka. Reguluje stężenie wapnia i fosforu we krwi, zmniejsza wydzielanie hormonu produkowanego przez przytarczyce, odpowiada za mineralizację kości u płodu oraz wspiera odporność. 

 

Badania wykazują, że cholekalcyferol wpływa również na prawidłowy rozwój struktury, z której kształtuje się łożysko oraz narządy płciowe u maluszka. A co, jeśli u przyszłej mamy stwierdzi się niedobory tej witaminy?

 

Niedobór witaminy D3 - skutki 

 

Skutki niedoboru witaminy D3 w przypadku kobiet ciężarnych mogą być naprawdę opłakane. Cholekalcyferol zmniejsza ryzyko wystąpienia stanu przedrzucawkowego, który - choć jest rzadki, nadal stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia matki i dziecka.

 

Witamina D3 ma także kluczowy wpływ na kształtowanie mózgu i układu nerwowego. Poważne niedobory u matki mogą powodować problemy z nauką, pamięcią i koncentracją u dzieci.  

 

Przyszła mama, która suplementuje witaminę D3, ogranicza także możliwość wystąpienia hipotrofii wewnątrzmacicznej (czyli nieprawidłowego wzrostu dziecka), cukrzycy ciążowej oraz groźnych zakażeń bakteryjnych i grzybiczych pochwy. 

 

Niewystarczające stężenie witaminy D3 w organizmie ciężarnej skutkuje również jej niedoborem u maluszka. Niemowlę może być narażone na krzywicę, choroby układy oddechowego i niską wagę urodzeniową.  

 

Witamina D3 w ciąży - norma

 

Jaki powinien być poziom witaminy D3 u kobiet w ciąży? Prawidłowe stężenie wit. D we krwi wynosi powyżej 30 ng/ml. Niewielki spadek, czyli stężenie 20-30 ng/ml określany jest jako niedobór. Natomiast stężenie 10-20 ng/ml jako poważny deficyt. 

 

Ilość witaminy D3 we krwi powinna wzrastać stopniowo w I trymestrze, po czym osiągnąć najwyższą wartość w III trymestrze. 

Jaka witamina D3 w ciąży? 

Istnieje wiele preparatów dla kobiet planujących ciążę, w których składzie jest witamina D3. Warto jednak zwrócić uwagę na stężenie substancji w suplementach. Dla kobiet planujących i ciężarnych zalecane jest przyjmowanie 2000 j.m. czyli 50 µg witaminy dziennie, niezależnie od pory roku. Dlatego też większość suplementów diety nie będzie w stanie uzupełnić niedoborów tej witaminy. Najlepiej więc stosować czystą postać witaminy D (po wcześniejszych ustaleniach z lekarzem prowadzącym). Dobrym pomysłem będzie również stosowanie preparatów zawierających witaminy D oraz K. 

 

Jest to szczególnie istotne u kobiet w ciąży, ponieważ maluszek zaraz po porodzie może mieć problem z wytworzeniem wit. K, która odpowiada za prawidłową krzepliwość krwi oraz przemianę materii. Uczestniczy także w tworzeniu kości oraz chroni przed infekcjami. 

 

Na koniec powiedzmy to szczerze: niedobór witaminy D3 jest bardzo groźny dla ciebie i Twojego dziecka. Mamy nadzieję, że już wiesz, jaki powinien być poziom witaminy D3 u kobiet w ciąży, zwłaszcza w pierwszym trymestrze, kiedy rozwija się cały układ nerwowy, serce i narządy wewnętrzne dziecka oraz jaka witamina D3 w ciąży będzie najodpowiedniejsza. Niedobory tej kluczowej substancji, w naszym społeczeństwie, niestety nadal są normą. Oprócz niedostatecznej ilości światła słonecznego, przez większość roku styl życia przyczynia się do tego stanu rzeczy. Dlatego jeśli planujesz ciążę, koniecznie zaopatrz się w odpowiednio dobrane suplementy i nie unikaj ekspozycji na światło słoneczne (oczywiście z głową). Zajrzyj na ecoandfit.pl, gdzie znajdziesz wiele godnych polecenia preparatów witaminowych.  

Ekspert w dziedzinie zdrowego odżywiania, suplementacji i treningów. Współtwórca innowacyjnych suplementów diety. Jego pasja do sportu i zdrowego stylu życia, wsparta ponad 25-letnim doświadczeniem w naturalnej suplementacji, pozwala mu inspirować i edukować innych. Dzięki wszechstronnemu doświadczeniu sportowemu i kontaktom z wybitnymi trenerami oraz dietetykami, oferuje produkty wysokiej jakości, z których sam aktywnie korzysta.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium