Dla tych, którzy cenią zarówno wygląd jak i zdrowie.

Blog kategorie
Na czym polega detoks organizmu?
Na czym polega detoks organizmu?

Na czym polega detoks organizmu?

Detoks to w najprostszym tłumaczeniu oczyszczanie organizmu z toksyn znajdujących się we krwi. Dzięki wprowadzeniu do swojego krwiobiegu odpowiednich składników, odtruwana jest przede wszystkim wątroba. Oczyszczeniu ulegają przy okazji również inne narządy, takie jak: płuca, nerki, jelita, układ limfatyczny i skóra. 

Mimo, że organizm potrafi sam przeprowadzać detoksykację, przynajmniej raz w roku warto mu w tym pomóc. Tym bardziej, jeśli spożywa się dużo przetworzonej żywności, alkoholu, kawy czy leków. Zaniedbanie tego zjawiska może z czasem spowodować uczucie ciężkości, wzdęcia i inne problemy gastryczne. Oprócz tego, liczne toksyny obniżają odporność oraz mają ogromny wpływ na niezdrowy wygląd.

Kiedy stosować detoks?

Żyjemy w mocno zanieczyszczonym środowisku pełnym niezdrowej żywności oraz powietrza. Organizm może być w pewnym momencie przeciążony ilością toksyn, których nie potrafi regularnie usuwać. Dlatego raz na jakiś czas, warto przeprowadzić szybki detoks odchudzający. Warto go zastosować jeśli Twój organizm wysyła konkretne sygnały. Zalicza się do nich:

  • problemy skórne - trądzik, wysypka,
  • nieregularne wypróżnienia,
  • wzdęcia,
  • uczucie zmęczenie i ciężkości, 
  • problemy ze snem,
  • opuchnięte oczy,
  • przybranie na wadze.

Należy jednak zaznaczyć, że detoks nie powinien być przeprowadzany częściej niż co 3-4 miesiące. Oprócz tego praktyki oczyszczania organizmu nie mogą stosować kobiety w ciąży, dzieci i osoby cierpiące na choroby przewlekłe. 

Detoks organizmu - dieta

Istnieje wiele sprawdzonych i skutecznych sposobów na oczyszczenie organizmu z toksyn. Ważne jest, aby w dobieraniu metody i układaniu diety, wziąć pod uwagę indywidualne potrzeby i uwarunkowania naszego organizmu. Dieta oczyszczająca z toksyn może trwać jeden dzień, trzy, siedem, a nawet dwa tygodnie. Wszystko zależy od stylu życia, możliwości czy planowanych efektów.

Jak zrobić detoks organizmu? Oto kilka najlepszych sposobów:

 

  • Dieta warzywno-ziołowa

 

Opiera się na wprowadzeniu do jadłospisu większej ilości warzyw i ziół, a ograniczeniu produktów przetworzonych - pełnych konserwantów i sztucznych składników. Dzięki otrębom, czosnkowi, zielonej herbacie, czystkowi czy pokrzywie, nasz organizm ma większe szanse na uporanie się ze zbędnymi złogami w jelitach i toksynami we krwi.  Ten typ diety można stosować od jednego do kilku dni. Warto pamiętać, że dieta bogata w warzywa i błonnik zalecana jest przez cały rok. 

 

  • Detoks sokowy

 

Taki rodzaj oczyszczenia warto stosować nie krócej niż kilka dni, z przedłużeniem nawet do dwóch tygodni. Oczywiście nie chodzi o spożywanie samych soków! Dieta sokowa polega na wypijaniu codziennie ok. pół litra naturalnych soków i syropów z owoców nie rezygnując przy tym z regularnych, pełnowartościowych posiłków. Należy unikać jedynie fast foodów, potraw smażonych, słodyczy i innych przetworzonych produktów. A jeśli chodzi o soki, to im bardziej zróżnicowany, tym lepiej!

 

                                           

 

  • Dieta jednostronna

 

Ostatnia metoda wymaga bardzo silnej woli, ponieważ opiera się na jedzeniu tego samego rodzaju pożywienia przez ok. 2 dni i piciu sporej ilości wody. Warto postawić na produkt, który się lubi i posiada spore ilości błonnika np. jabłka, śliwki, buraki, kasza jaglana, kiszonki czy inne owoce i warzywa. Polecane są również wielosmakowe koktajle, które łatwo się wchłaniają, są lekkie, a dodatkowo dostarczają wszystkich wartości odżywczych. 

Detoks organizmu - podsumowanie

Detoksykacja  organizmu to skuteczna metoda na poprawę zdrowia, kondycji i wyglądu. Polega na oczyszczaniu krwi i wielu narządów ze zbędnych toksyn. Wybór odpowiedniej metody detoksu oraz diety oczyszczającej zależy od indywidualnych preferencji. Dlatego na pytanie, co jeść podczas detoksu, nie można odpowiedzieć jednoznacznie. Ważne jednak, aby wyeliminować w tym czasie produkty przetworzone i alkohol, a włączyć więcej warzyw i owoców, szczególnie w postaci soków. Warto rozważyć proces oczyszczania organizmu jako inwestycję w swoje zdrowie i dobre samopoczucie.

Ekspert w dziedzinie zdrowego odżywiania, suplementacji i treningów. Współtwórca innowacyjnych suplementów diety. Jego pasja do sportu i zdrowego stylu życia, wsparta ponad 25-letnim doświadczeniem w naturalnej suplementacji, pozwala mu inspirować i edukować innych. Dzięki wszechstronnemu doświadczeniu sportowemu i kontaktom z wybitnymi trenerami oraz dietetykami, oferuje produkty wysokiej jakości, z których sam aktywnie korzysta.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium