Dla tych, którzy cenią zarówno wygląd jak i zdrowie.

Blog kategorie
Jak zmotywować się do odchudzania? Poznaj sprawdzone metody ekipy Eco&Fit!
Jak zmotywować się do odchudzania? Poznaj sprawdzone metody ekipy Eco&Fit!

Jak zmotywować się do ćwiczeń i diety?

Kolejny rok, kolejne postanowienia - dla większości z nas styczeń to miesiąc, w którym rozpoczynamy ,,walkę” z samym sobą, której głównym założeniem jest zdrowszy tryb życia, lepsza dieta oraz utrata zbędnych kilogramów. Do pokonania tej trudnej i często krętej ścieżki niezbędna będzie wytrwałość i motywacja.

Motywacja to nic innego jak gotowość do realizacji jakiegoś celu, podjęcie się określonego zadania oraz przekonanie o tym, że tym razem nam się uda. W zależności od tego, skąd pojawia się w nas owa ,,chęć” do zmian, motywację można podzielić na dwa różne rodzaje:

  • motywację zewnętrzną - wynikającą z otoczenia i środowiska. Motywacja zewnętrzna mówi nam o tym, że musimy i powinniśmy coś zrobić, bo tego oczekują od nas inni ludzie, zmusza nas do tego sytuacja lub przekonanie o tym, że zostaniemy źle potraktowani, jeśli nie spełnimy określonych wymagań. Działania wykonywane pod wpływem motywacji zewnętrznej mogą być realizowane w obawie przed karą oraz długotrwałym lękiem, stresem.
  • motywację wewnętrzną - której źródło pochodzi z potrzeb nas samych. Motywacja wewnętrzna to nasze (często ukryte) marzenia, cele i potrzeby, które pragniemy zrealizować. Podjęcie się wyzwania i stopniowe sukcesy wywołują w nas radość, spełnienie i dają poczucie bezpieczeństwa.

Zrozumienie tego, czym jest motywacja wewnętrzna i zewnętrzna to istotny krok ku temu, aby poznać złożoność procesu, jakim jest odchudzanie i zmiana stylu życia. Każdy z nas powinien uświadomić sobie, że tylko motywacja wewnętrzna jest dobrą drogą do realizacji postawionych sobie celów - także tych noworocznych.

Źródła motywacji

Co motywuje ludzi do działania? Jednym z najpopularniejszych sposobów zyskania motywacji do odchudzania jest czytanie ebooków o tematyce zdrowego stylu odżywiania oraz śledzenie tematycznych profilów w mediach społecznościowych. Nic w tym dziwnego -  razem z motywacją i skutecznymi wskazówkami możemy zyskać wiele wartościowej wiedzy w sprawie samego prowadzenia diety. Jest to niezmiernie ważne, aby nie zaszkodzić sobie nagłymi zmianami w sposobie odżywiania. Wiele osób zbyt szybko planuje osiągnąć mocno widoczne rezultaty, stosując bardzo restrykcyjne diety. Można w ten sposób narazić się na wiele poważnych chorób.

Wyżej wymienione źródła motywacji są świetnym sposobem na rozpoczęcie swojej przygody z dietetyką. W wielu publikacjach oraz wpisach zawarte są informacje mówiące o tym, że dla około 20% osób największą motywacją do zmiany trybu życia jest poprawa stanu zdrowia. Stres przed konsekwencjami zdrowotnymi może skutkować radykalnymi wyborami. Warto jednak podejść do diety z rozwagą i dobrze zaplanować spożywane posiłki.

Poza lekturą wszelakich ebooków warto prowadzić notatnik i zapisywać swoje postępy. Świętowanie sukcesów, zarówno tych małych jak i większych, jest świetnym motorem napędowym, który przyniesie nam dodatkowe pokłady motywacji. Warto notować zarówno potrawy spożywane każdego dnia, jak i utracone kilogramy. Nie zrażajmy się, jeśli pewnego dnia odniesiemy porażkę i poddamy się naszym starym przyzwyczajeniom. Najważniejsze, aby każdego dnia zaczynać na nowo i wytrwale dążyć do obranego celu.

Kolejnym sposobem na znalezienie w sobie dodatkowej motywacji do ćwiczeń i odchudzania będzie dzielenie się swoimi sukcesami - ale również trudniejszymi momentami - z innymi osobami. Cennym źródłem wsparcia i dodatkowym bodźcem do działania będzie świadomość tego, że zmian wynikających z wprowadzenia nowych nawyków żywieniowych nie oczekujemy tylko my sami, ale również nasi bliscy. W chwilach zwątpienia może być to nieoceniona pomoc, z której zawsze warto skorzystać.

Brak motywacji do odchudzania? Wyznacz mierzalny cel!

Poza literaturą dietetyczną i wsparciem bliskich istnieją sprawdzone sposoby na zwiększenie zaangażowania w wykonywaną czynność. Jednym z nich jest wyznaczenie celu, który jest mierzalny, realistyczny oraz określony w czasie. Posiadając te informacje, możliwe jest skuteczne realizowanie zamierzeń oraz potwierdzenie tego, czy wszystko idzie zgodnie z planem.

 

 

Rada od zespołu Eco&Fit - jeśli do tej pory warzywa pojawiały się na Twoim talerzu raz w tygodniu, a źródłem wysiłku fizycznego były zakupy w pobliskim sklepie - NIE NASTAWIAJ SIĘ NA SZYBKIE ZMIANY I NIE OCZEKUJ NATYCHMIASTOWYCH EFEKTÓW. To tak, jakby wieloletni badacz literatury polskiej postanowił w 3 dni przygotować się do wyprawy górskiej, której celem byłoby zdobycie najwyższego szczytu na świecie. Biorąc pod uwagę fakt, że inni poświęcają temu wyzwaniu całe swoje życie, szanse miłośnika poezji znacznie spadły, prawda? Tak samo jest z odchudzaniem - tylko metoda małych i mierzalnych kroków pozwoli ruszyć do przodu.

 

 

Czy zdrowa dieta oznacza brak doznań smakowych?

Wiele osób uważa, że stosowanie zdrowej diety oznacza rezygnację ze smacznych posiłków. Jest to nieprawda, ponieważ ulubione tłuste potrawy można bez przeszkód zastąpić ich zdrowym odpowiednikiem. Wdrażając w swoją dietę wiele owoców i warzyw, pełnoziarniste makarony, a także kaszę jaglaną czy mąkę z kokosa mamy pewność, że nasza dieta będzie smaczna i przyjemna. W celu poznania ciekawych pomysłów na smaczne i zdrowe posiłki zachęcamy do zapoznania się z naszymi propozycjami - inspiracje na nowe posiłki jak zawsze znajdują się w sekcji blogowej :)

Posiłki  warto celebrować i każdego dnia urozmaicać dietę innymi potrawami. Dobrym sposobem na smaczną i zdrową dietę jest przygotowywanie smacznych dodatków do klasycznych dań. Gotując kurczaka, warto przygotować do niego sałatkę. Do każdej owsianki możemy przygotować kolorowe koktajle o różnych smakach. Pamiętając o ciekawym urozmaiceniu naszej diety sprawiamy, że nie jest ona nudna i nie kojarzy się z suchymi i mało smacznymi potrawami.

Dieta i ćwiczenia - jak zmotywować partnera do odchudzania?

A co, jeśli to my znajdujemy się w roli ,,motywatora” dla bliskiej nam osoby? Namówienie partnera do zmiany swojego trybu życia nie jest prostym zadaniem. Najważniejsze jest budowanie jego motywacji za pomocą dobrego przykładu. Pokazując, że dieta nas samych jest zdrowa i że świetnie się przez to czujemy często zmienia podejście naszej drugiej połówki. Poza tym warto pokazywać i wspominać stare zdjęcia, ponieważ większość osób była wtedy o wiele szczuplejsza. Aby partner zobaczył, że zdrowe jedzenie może być smaczne, warto zacząć gotować naturalne potrawy.

 

Motywacja do diety razem z partnerem jest o wiele łatwiejsza, a wspólne wychodzenie na spacery poprawi samopoczucie obu stron. Każda aktywność fizyczna posiada zbawienny wpływ na nasz organizm, więc nie można o niej zapominać. Z czasem warto także wyciągnąć rowery oraz organizować regularne wyjazdy w góry. Osoby bardziej chętne mogą spróbować zacząć uprawiać sport. Świetnym pomysłem jest basen, squash oraz zajęcia fitness.

 

Jak zmotywować się do działania? Skąd brać energię, siłę i wiarę we własne możliwości? Zespół Eco&Fit nie ma wątpliwości - każda, nawet najmniejsza zmiana musi zacząć się w nas samych. Często to pierwszy krok bywa najtrudniejszy, kolejne etapy są znacznie łatwiejsze i po pewnym czasie zdrowy tryb odżywiania staje się przyjemnym nawykiem.

A jeśli brakuje Ci pomysłów na smaczne i zdrowe przekąski, dobre źródła białka lub tłuszczów - zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszego sklepu - zawsze służymy pomocą! :)

Ekspert w dziedzinie zdrowego odżywiania, suplementacji i treningów. Współtwórca innowacyjnych suplementów diety. Jego pasja do sportu i zdrowego stylu życia, wsparta ponad 25-letnim doświadczeniem w naturalnej suplementacji, pozwala mu inspirować i edukować innych. Dzięki wszechstronnemu doświadczeniu sportowemu i kontaktom z wybitnymi trenerami oraz dietetykami, oferuje produkty wysokiej jakości, z których sam aktywnie korzysta.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium