Zarówno bieganie, jak i ćwiczenia na siłowni pomagają w odchudzaniu. Obie aktywności mają swoich zagorzałych zwolenników, którzy potrafią wymienić całą listę zalet ulubionego sportu. Według nas warto zapoznać się z zaletami i wadami treningu aerobowego i siłowego, by dokonać świadomego wyboru lub by przekonać się do włączenia w plan odchudzania obu sportów.
Z tego wpisu dowiesz się:
- ile kalorii spalisz biegając, a ile ćwicząc na siłowni,
- jakie wady i zalety posiadają oba te sporty,
- jak trenować, żeby schudnąć
Odchudzanie przez bieganie
Zalecane jednostki treningowe to 3-4 treningi w tygodniu. Dobre efekty daje bieganie rano, gdyż podkręcony po treningu metabolizm u progu dnia przyniesie dodatkowe korzyści. Aby bieganie odchudzało, ciągły bieg musi trwać minimum 30-40 minut, gdyż dopiero po tym czasie organizm sięga do zapasów energii zgromadzonych w tkance tłuszczowej. Jeśli więc wcześniej nie trenowałaś, zacznij spokojnie — od treningów, w których bieg będzie przeplatany marszem lub marszobiegiem. Stopniowo wydłużaj czas odcinków biegowych z 5 do 10, a potem 20 minut itd. Do swobodnego biegu wplataj trwające po 20-30 sekund interwały, a dodatkowo przyspieszysz spalanie tłuszczu. Pamiętaj też, że organizm najefektywniej spala tłuszcz, jeśli tętno podczas biegu utrzymuje się na poziomie 70-75% swojego maksymalnego zakresu. Poznaj wartość indywidualnego zakresu tętna, korzystając z odpowiednich przeliczników lub kalkulatorów online i zainwestuj w pulsometr, który pomoże Ci pilnować tętna podczas biegu.
Zalety biegania
- spalisz od 500 - 800 kcal/h,
- poprawisz kondycję,
- usprawnisz pracę serca, układu oddechowego i wzmocnisz odporność organizmu,
- biegając regularnie wydłużysz życie o 5-6 lat,
- zahartujesz organizm,
- możesz biegać o dowolnej porze, w okolicy miejsca zamieszkania,
- do ćwiczeń potrzebujesz jedynie dobrych butów biegowych.
Wady biegania
- obciąża stawy,
- dla początkujących, którzy narzucają zbyt duże tempo, licząc na szybsze efekty, bywa męczące,
- przeciwwskazania do biegania to duża otyłość, bóle kręgosłupa i problemy sercowo-naczyniowe,
- brzydka pogoda — wiatr, mróz czy intensywne opady — działają demotywująco,
- z czasem może być zbyt monotonne.
Odchudzanie a trening na siłowni
Wizyty na siłowni pozwolą Ci popracować nad redukcją tkanki tłuszczowej, wyrzeźbić sylwetkę i poprawić ogólną sprawność organizmu. Treningi możesz dowolnie urozmaicać, wybierając różne przyrządy do ćwiczeń — maszyny, sztangi, hantle,kettle). Treningi na siłowni jako element odchudzania mają jeszcze jedną zaletę: metabolizm po treningu oporowym czy interwałowym przyspiesza, a stan ten utrzymuje się nawet do 48 godzin po wyjściu z sali. Aby zrzucić zbędne kilogramy, musisz w swój tygodniowy grafik wpisać co najmniej 2 wizyty na siłowni.
Jeśli nie kręci Cię wyciskanie ciężarów, postaw na crossfit, uważany za typ treningu ogólnorozwojowego. Wykorzystuje do ćwiczeń wszelkiego rodzaju sprzęty: skakanki, skrzynie, drążki, bramy do podciągania, stojaki do wykonywania pompek, hantle, gumy oporowe, piłki lekarskie, sztangi, kettle więc nuda i utrata motywacji Ci nie grozi.
Zalety treningu na siłowni
- w zależności od rodzaju ćwiczeń spalisz do 1000 kcal w ciągu godziny: przy treningu obwodowym, łączącym trening siłowy z aerobowym do 700 kcal, a przy crossficie nawet do 1000 kcal,
- zaangażujesz do pracy całe ciało: wyrzeźbisz sylwetkę, wzmocnisz kości i mięśnie stabilizujące brzuch, plecy i obręcz biodrową.
- szeroki wybór rodzaju ćwiczeń i typu treningu pozwoli Ci utrzymać motywację do ćwiczeń,
- poznasz nowych ludzi,
- brzydka pogoda nie będzie wymówką, by odpuścić trening.
Wady treningu na siłowni
- koszt miesięcznego abonamentu wynosi od kilkudziesięciu do nawet 200 złotych. Jeśli chcesz skorzystać z usług trenera personalnego, który dobierze Ci ćwiczenia albo pokaże jak ćwiczyć na poszczególnych urządzeniach, musisz liczyć się z jeszcze wyższymi kosztami.
- będą Cię ograniczać godziny zajęć i godziny otwarcia siłowni,
- tracisz czas na dojście lub dojazd do klubu.
Skuteczna, bezpieczna redukcja kilogramów to efekt, na który składa się zbilansowana dieta i oczywiście aktywność fizyczna. Wybór sportu, który pomoże w osiągnięciu zamierzonego celu, zależy jednak od indywidualnych preferencji. Zarówno trening na siłowni jak i bieganie mają swoje wady i zalety — nie musisz jednak wcale opowiadać się za jedną z aktywności — optymalne korzyści w postaci redukcji tkanki tłuszczowej, mocnych mięśni i ładnie ukształtowanej sylwetki przyniesie Ci połączenie treningów biegowych z treningami na siłowni.
Czytaj także:
Przepis na zgrabną sylwetkę: koktajle białkowe
Poznaj odpowiedzi na najważniejsze pytania o odchudzanie