SKUTECZNE ODCHUDZANIE - POZNAJ ODPOWIEDZI NA 5 NAJWAŻNIEJSZYCH PYTAŃ

Przejście na dietę i zwiększenie aktywności fizycznej nie bywa łatwe. Pojawia się sporo wątpliwości, dlatego przygotowaliśmy odpowiedzi na 5 najważniejszych pytań o odchudzanie.

 

Z tego wpisu dowiesz się:

  • dlaczego nie chudniesz mimo diety i aktywności fizycznej
  • jak długo trzeba czekać na pierwsze efekty odchudzania
  • jak mierzyć efektywność odchudzania

Kiedy pojawią się efekty?

Skuteczne odchudzanie to w głównej mierze zmiana nawyków żywieniowych, ale także zmiana stylu życia. Dietę należy połączyć z aktywnością fizyczną: treningiem na siłowni, zajęciami fitness, bieganiem czy po prostu szybkim marszem. Jeśli odchudzanie ma być skuteczne, a jego efekty długotrwałe, warto uzbroić się w cierpliwość i wytrwale dążyć do wyznaczonego celu. Dobra wiadomość jest taka, że efekty będą na pewno. Zdrowe, bezpieczne odchudzanie, z trwałym efektem, zakłada zrzucanie około 1 kg tygodniowo. Pierwsze rezultaty można zauważyć już po około 2-4 tygodniach: zwiększenie jędrności ciała, pierwsze drgnięcia wskazówki wagi. Wszystko zależy jednak od indywidualnych uwarunkowań fizjologicznych organizmu oraz wagi wyjściowej.

 

 

Co ile jeść posiłki (w tym kiedy zjeść ostatni)?

Warto jeść kilka mniejszych posiłków dziennie (4-6), gdyż w ten sposób nie obciążamy nadmiernie układu pokarmowego. Rzadsze, a tym samym obfitsze porcje mogą przyczynić się nawet do spowolnienia metabolizmu. Warto spożywać posiłki w mniej więcej równych odstępach czasu, a ich ilość dopasować do trybu życia, rodzaju aktywności zawodowej, obowiązków dnia codziennego, tak by podejmując decyzję o odchudzaniu nie wywrócić swojego życia do góry nogami. Stawiaj na zmiany, a nie na rewolucje.

 

A co z mitem ostatniego posiłku o godzinie 18.00? Kolacja powinna zostać strawiona przed położeniem się do łóżka, czyli powinniśmy ją zjeść z 2-3 godzinnym wyprzedzeniem. Oznacza to, że czas spożycia ostatniego posiłku u jednych przypadnie na godz. 19.00, a u innych nawet na 20.00.

 

Kiedy ćwiczyć, by aktywność była jak najbardziej efektywna?

Konsekwencja i systematyczność: to dwie najważniejsze zasady, których należy się trzymać. Możemy ćwiczyć rano, by dodatkowo pobudzić się do działania, a endorfiny spożytkować w trakcie dnia. Poranny trening poprzedzamy solidną rozgrzewką, aby rozruszać zastane stawy i mięśnie. Najlepszy czas na trening to jednak godziny popołudniowe: 16.00-19.00. Ciało jest wtedy rozgrzane, prawdopodobieństwo kontuzji mniejsze, a wysiłek fizyczny pomaga dodatkowo rozładować stres i negatywne emocje nagromadzone w ciągu dnia.

 

 

Czemu waga stoi w miejscu?

Wymierne efekty to najlepsza motywacja do dalszych starań i wysiłków. Co jednak, gdy mimo zbilansowanej diety i ćwiczeń, po zrzuceniu kilku kilogramów, waga stanęła w miejscu? Jakie są tego przyczyny? Może to być „efekt plateau”, czyli przejściowego ustabilizowania się wagi po okresie jej spadku, wskutek utraty wody i zmagazynowanych w wątrobie i mięśniach cukrów. Trzeba przeczekać, konsekwentnie trzymając się wcześniejszych założeń treningowych i diety. Jedną z wielu przyczyn stabilizacji wagi, a nawet nieznacznego jej wzrostu może być gromadzenie się wody w organizmie i wahania poziomu hormonów w trakcie cyklu miesiączkowego. Bezpośrednio przed i w trakcie okresu można zaobserwować wzrost wagi nawet o 1-3 kg.

 

Gdzie się mierzyć i kiedy się ważyć?

Jeśli dopiero zaczynasz się odchudzać, nie sprawdzaj swojej wagi codziennie, zwłaszcza, że masa ciała codziennie ulega minimalnym wahaniom. Wyznacz jeden dzień w tygodniu na ważenie i porównuj wyniki, wtedy najszybciej zauważysz różnicę. Wchodź na wagę rano, jeszcze przed posiłkiem, najlepiej w samej bieliźnie. W związku z wahaniami wagi w trakcie cyklu miesiączkowego, najbardziej miarodajne będą pomiary dokonywane bezpośrednio po okresie.

Waga to nie jedyny wskaźnik efektywności odchudzania - kontroluj także swoje obwody. Sprawdzaj wskazania centymetra krawieckiego, mierząc swoje ciało raz na 2 tygodnie. Pomiarów dokonuj rano, na czczo, stojąc w wyprostowanej pozycji, przy rozluźnionych mięśniach.

 

Standardowo mierzymy ciało w siedmiu miejscach:

  • ramię (biceps) w najszerszym miejscu,
  • klatkę piersiową,
  • talię, czyli najwęższe miejsca tułowia,
  • pas (około 1 cm poniżej pępka),
  • biodra w najszerszym miejscu,
  • uda w najszerszym miejscu,
  • łydki w najszerszym miejscu.

Obwody warto sprawdzić przed rozpoczęciem odchudzania, aby potem mieć punkt odniesienia.

 

Czytaj także:

Jak schudnąć z brzucha  - 5 sprawdzonych rad!

Skuteczne odchudzanie a indeks glikemiczny

Zdrowa dieta - 7 porad, które pomogą Ci zacząć

Jak prawidłowo komponować posiłki?

Żywność wysokoprzetworzona - główny wróg Twojej diety

 


 

Teksty blogowe tworzy zespół Eco&Fit. Jesteśmy pasjonatami zdrowego stylu życia, z radością zarażamy innych miłością do aktywności i chętnie dzielimy się naszą wiedzą z zakresu dietetyki oraz treningów. Stworzyliśmy koktajl białkowy w 100% pochodzenia naturalnego w 4 smakach, z którym kobiety dbające o sylwetkę łatwiej mogą osiągnąć swoje cele.

 

Spodobał się Tobie artykuł?
Chcesz otrzymywać więcej podobnych treści? Podaj swój adres e-mail, a podeślemy Ci coś ciekawego :)
© Eco&Fit 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl