Mniszek - skrywane wartości
Mniszek lekarski (Taraxacum officinale), pospolicie nazywany mleczem, prawdopodobnie z powodu sączenia się białego lepkiego „mleczka” z łodyżki po zerwaniu kwiatu. I tu uwaga, owe „mleczko” pozostawia trwałe plamy na odzieży, tak więc uwaga podczas zbierania.
Mniszek rozpoczyna kwitnienie już w kwietniu, ale to maj jest miesiącem, w którym kwiaty są najpełniejsze, najwartościowsze, a roślina pozbawiona jest goryczy. To właśnie w maju mniszek wypełnia słonecznym żółtym kolorem łąki, miastowe trawniki, parki, przydrożne rowy. Jest nie tylko pięknie wyściełającym trawniki kwiatem i podstawą wianków majowych, ale i wartościowym ziołem. Ci, którzy traktują mniszek jako chwast, nie mają raczej pojęcia o jego leczniczych właściwościach, walorach smakowych i o tym, że jest źródłem pokarmowym dla pszczół, produkujących z niego pyszny i zdrowy MIÓD MNISZKOWY.
WŁAŚCIWOŚCI MNISZKA LEKARSKIEGO:
- przeciwnowotworowe
- przeciwcukrzycowe
- moczopędne
- przeciwwirusowe
- przeciwzapalne (ból gardła, kaszel)
- dolegliwości żołądkowe
- przeciwmiażdżycowe
- stany zapalne skóry
Właściwości przeciwnowotworowe – kanadyjscy lekarze, prowadzący badania nad działaniem ziół, w tym mniszka lekarskiego, na stan zdrowia u chorujących na nowotwory, zauważyli że napar z mniszka lekarskiego działa korzystnie u wielu pacjentów.
Właściwości przeciwcukrzycowe – mniszek lekarski zawiera w sobie INULINĘ, naturalny błonnik i prebiotyk, który pozytywnie wpływa na regulację gospodarki węglowodanowej organizmu. Ma lekko słodki smak, charakteryzuje się niskim IG (indeksem glikemicznym) i nie powoduje podwyższenia poziomu glukozy we krwi, wręcz spowalnia wchłanianie cukru do krwi. Stosowanie inuliny w żywności jest idealnym rozwiązaniem dla diabetyków.
Właściwości moczopędne – mniszek ma działanie odtruwające i oczyszczające organizm ze szkodliwych związków powstających w wyniku procesów metabolicznych. Ziołolecznictwo zaleca stosowanie mniszka lekarskiego pod różną postacią w zaburzeniach pracy nerek, w obrzękach spowodowanych zaburzeniami pracy nerek, reumatyzmie, dnie moczanowej, otyłości.
Właściwości przeciwwirusowe i przeciwzapalne – mniszek lekarskie pod postacią naparu z suszu, syropu stosowany jest w stanach zapalnych górnych dróg oddechowych (ból gardła, krtani, kaszel), stanach zapalnych skóry.
GDZIE, KIEDY I CO NALEŻY ZBIERAĆ
Do celów leczniczych wykorzystuje się praktycznie całą roślinę, począwszy od korzenia a skończywszy na koszyczku kwiatowym. Różne elementy rośliny zbiera się w różnych porach roku.
Korzenie, jako susz, zbierane są w okresie jesiennym. Umyte i wysuszone w przewiewnym pomieszczeniu stanowią podstawę dla naparów i herbatek.
Młode pędy zielone, jeszcze przed otwarciem koszyczków kwiatowych, ścina się tuż nad ziemią wiosną, suszy w przewiewnym pomieszczeniu i wykorzystuje do herbatek leczniczych.
Rozkwitnięte koszyczki kwiatowe zbieramy wiosną, najlepiej w maju. Suszone w przewiewnym miejscu płatki posłużą jako dodatek do herbatek ziołowych i naparów. Całe koszyczki kwiatowe stosuje się do produkcji syropu leczniczego, nazywanego także „miodkiem mniszkowym”.
Nie muszę przypominać, ale i tak to zrobię, że najwartościowsze rośliny to są te, które zbierane są z dala od miast, fabryk, czy nawet pól. Najlepszym miejscem są dzikie łąki, obrzeża lasów, miejsca które nie są skażone metalami ciężkimi, pestycydami.
MIÓD MNISZKOWY
Należy również pamiętać o pysznym i zdrowym miodzie mniszkowym, wyprodukowanym przez najbardziej zapracowane istoty jakimi są pszczoły. Miód mniszkowy charakteryzuje się bogatym w Witaminy B2 i C, minerały, białka, karotenoidy i triterpeny składzie. Zawiera także żelazo, potas, mangan, fosfor, cukry proste takie jak fruktoza i glukoza. W składzie miodu mniszkowego znajdziemy także cholinę, która ma zbawienny wpływ na wątrobę.
Miód mniszkowy jest często wykorzystywany w przemyśle leczniczym, ale nie należy ze spożyciem tego typu miodu czekać do momentu aż do domu zawita przeziębienie. Korzystaj z niego przez cały rok, dodając go do koktajli białkowych, koktajli owocowych, wody z cytryną, kawy, letniej herbaty.
Wspiera leczenie:
- choroby serca
- choroby wątroby i woreczka żółciowego
- problemy z trawieniem, nadkwaśność i refluks kwasów żołądkowych
- choroby nerek
- niedokrwistość
- stany zapalne dróg moczowych
- reumatyzm
- niska odporność organizmu, osłabienie
- długotrwała kuracja antybiotykowa (działa osłonowo)
CO MOŻNA ZROBIĆ Z MNISZKA LEKARSKIEGO
Syrop leczniczy zawiera cenne minerały i witaminy. Pozyskiwany jest z w pełni rozkwitniętych koszyczków kwiatowych, zbieranych najlepiej w maju, aby roślina pozbawiona była goryczki. Działa leczniczo w stanach zapalnych górnych dróg oddechowych, przeziębieniach.
Przygotowanie syropu
- 1 litr kwiatów (około 500 sztuk koszyczków kwiatowych)
- 2 cytryny
- 1 kg ksylitolu (lub cukru)
- 1 litr wody
Kolejne czynności w przygotowaniu
- kwiaty zbieramy w słoneczny majowy dzień (same koszyczki kwiatowe bez łodyżek)
- rozkładamy kwiaty na białym papierze, aby wszyscy mieszkańcy kwiatków zdążyli opuścić swoje kryjówki przed wrzuceniem kwiatów do wody
- kwiaty gotujemy w wodzie na małym ogniu przez 15 min
- odstawiamy garnek w chłodne miejsce na dobę (24 godziny)
- po upływie doby odcedzamy wywar przez sito
- dodajemy sok z 2 cytryn i ksylitol (lub cukier)
- gotujemy na wolnym ogniu do uzyskania konsystencji lanego miodu (około 2 godziny)
- rozlewamy do słoiczków i NA ZDROWIE :)
Wino z płatków kwiatów mniszka lekarskiego jest wbrew pozorom bogate w Witaminy A, D, E, flawonoidy i sole mineralne. Stymuluje produkcję kwasów żołądkowych i wspiera wątrobę w oczyszczaniu organizmu z toksyn.
Przygotowanie wina
- 2 litry płatków kwiatowych
- 2 pomarańcze
- 2 cytryny
- 1 kg ksylitolu (lub cukru)
- 3 litry wrzącej wody
- 1 łyżeczka drożdży winnych
- 200 g rodzynek
Kolejne czynności w przygotowaniu
- kwiaty zbieramy w słoneczny majowy dzień (same koszyczki kwiatowe bez łodyżek)
- rozkładamy kwiaty na białym papierze, aby wszyscy mieszkańcy kwiatków zdążyli opuścić swoje kryjówki przed oddzielaniem płatków od koszyczków
- do głębokiego garnka wrzucamy płatki kwiatowe, pokrojone obrane ze skórki pomarańcze, rodzynki i zalewamy 2 litrami wrzącej wody, przykrywamy pokrywką i zostawiamy na 3 dni w chłodnym miejscu
- w międzyczasie przygotowujemy syrop cukrowy: do 1 litra wrzącej wody wsypujemy 1 kg ksylitolu (lub cukru) i gotujemy na wolnym ogniu, studzimy
- po upływie 3 dni odcedzamy wywar z kwiatów i przelewamy do gąsiora, dodajemy syrop cukrowy, sok z cytryny i drożdże winiarskie, mieszamy wszystko
- po 6-8 tygodniach wino gotowe
- NA ZDROWIE
Wino z korzeni mniszka lekarskiego działa odtruwająco i ułatwia trawienie, wspiera w niedomaganiach wątroby, otyłości i reumatyzmie. Wystarczy pić 2-3 dziennie po posiłku po małym kieliszku (około 25 ml).
Przygotowanie wina
- 50 g rozdrobnionych wysuszonych korzeni
- 3/4litra białego wina winogronowego
Kolejne czynności w przygotowaniu
- Zalewamy 50 g rozdrobnionych wysuszonych korzeni mniszka lekarskiego białym winem i zostawiamy na 2 tygodnie w ciemnym miejscu. Codziennie należy wstrząsnąć.
- NA ZDROWIE
Nalewka z mniszka lekarskiego wspiera leczenie stanów zapalnych dróg moczowych i pęcherzyka żółciowego.
Przygotowanie nalewki
- 5 dag płatków kwiatowych mniszka
- 150 g miodu akacjowego (może być mniszkowy)
- 1 litr wódki
Kolejne czynności w przygotowaniu
- kwiaty zbieramy w słoneczny majowy dzień (same koszyczki kwiatowe bez łodyżek)
- rozkładamy kwiaty na białym papierze, aby wszyscy mieszkańcy kwiatków zdążyli opuścić swoje kryjówki przed oddzielaniem płatków od koszyczków
- oddzielamy płatki kwiatowe od koszyczków
- zalewamy płatki wódką i wystawiamy na słońce na 3 tygodnie
- po upływie 3 tygodni odcedzamy, dodajemy miodu i całość mieszamy
- nalewka będzie najlepsza i najwartościowsza po upływie 6 miesięcy
- NA ZDROWIE
Zielony koktajl z liści mniszka lekarskiego jest idealny dla tych, którzy walczą z nadwagą, pragną oczyścić organizm z toksyn, złogów. Liście mniszka wykazują się działaniem detoksykacyjnym i dodatkowo wspomagają odchudzanie.
Przygotowanie koktajlu
- ½ dojrzałego awokado
- 1 gruszka
- kilka - kilkanaście młodych liści mniszka
- ¼ szklanki soku z cytryny
Kolejne czynności w przygotowaniu
- do blendera (innego naczynia miksującego) wrzucamy pokrojone w kostkę awokado (wcześniej obrać) i gruszkę, drobno „podarte” liście mniszka, wyciśnięty sok z cytryny i blendujemy.
- Zielony odżywczy i detoksykujący koktajl gotowy.
- NA ZDROWIE
Sałatka z młodych liści mniszka lekarskiego koi nerwy i łagodzi stany napięcia, dlatego polecana jest osobom nadpobudliwym nerwowo. Liście mniszka są bogate w magnez.
Przygotowanie sałatki
- 3 garście młodych liści (zbierane przed zawiązaniem się koszyczków kwiatowych)
- 1/2 małego arbuza
- ser feta
- 3 łyżki stołowe soku z cytryny
- 1 łyżka oleju rydzowego, z czarnuszki lub rzepakowego tłoczonego na zimno (lub innego, wedle uznania)
- prażony sezam
- szczypta pieprzu prawdziwego
- łyżeczka ksylitolu (ostatecznie cukru trzcinowego lub buraczanego)
Kolejne czynności w przygotowaniu
- liście mniszka moczymy w osolonej zimnej wodzie
- suszymy i rwiemy liście na kawałki
- arbuz myjemy, oddzielamy miąższ od skóry, wyłuskujemy pestki i kroimy go w kostkę
- liście mieszamy z arbuzem, dodajemy ser feta
- mieszamy sok z cytryny z olejem i doprawiamy pieprzem i ksylitolem
- przygotowanym sosem polewamy główne składniki sałatki: liście mniszka, arbuza i ser feta
- na koniec połączone składniki posypujemy prażonym sezamem
- SMACZNEGO
A kiedy zapragniesz odegnać od siebie złe myśli, wszelkie problemy, po prostu odegnaj je od siebie zdmuchując DMUCHAWIEC :)
Zobacz także:
Jak dietą poprawić samopoczucie, pamięć i cerę
Jak zmienić nawyki żywieniowe na zdrowsze
8 produktów, które przyspieszą Twój metabolizm
Posiłki przed i po treningu - co jeść...