Rola kwasów tłuszczowych omega-3 jest pod tym względem nieoceniona. Dowiedz się, jak omega-3 działa na mózg oraz w jaki sposób pomaga zwalczać depresję i nerwicę.
Czym są kwasy omega-3?
Kwasy tłuszczowe omega-3 to rodzaj wielonienasyconych tłuszczów, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dzielą się na kilka rodzajów i wspomagają przede wszystkim pracę mózgu oraz serca. Oprócz tego wzmacniają odporność i kości.
Organizm człowieka nie jest w stanie samodzielnie wyprodukować omega-3, dlatego muszą one zostać dostarczone w pożywieniu. Do dobrych źródeł kwasów omega-3 zalicza się ryby oraz rośliny, w tym olej lniany, siemię lniane, orzechy włoskie i olej z orzechów włoskich. Można je również przyjmować poza pożywieniem. Kwasy Omega-3 w kapsułkach to dobre rozwiązanie dla osób, które nie mogą spożywać niektórych roślin lub nie jedzą ryb. Oczywiście kapsułki to także zalecana suplementacja dla każdego, kto chce poprawić pracę swojego mózgu, w tym pamięć, oraz układ sercowo-naczyniowy.
Kwasy omega-3 a układ nerwowy
Kwasy omega-3 są ważnym składnikiem podczas budowania komórek nerwowych mózgu. Między innymi odpowiadają za tworzenie się osłonek wokół neuronów. Im bardziej elastyczne osłonki, tym lepiej przesyłane są impulsy między komórkami.
W procesie tym biorą udział neuroprzekaźniki, takie jak serotonina czy dopamina.
Objawy niedoboru kwasów omega-3 charakteryzują się sztywnieniem osłonek neuronów. Jeśli do tego dojdzie, neuroprzekaźnikom trudniej jest się przyczepić do ich powierzchni. Oznacza to, że przepływ informacji z komórki do komórki jest upośledzony, co powoduje skłonność do depresji, nerwicowych zachowań i braku odczuwania przyjemności.
Można śmiało powiedzieć, że kwasy tłuszczowe omega-3 są bardzo ważnym elementem diety każdego człowieka. Niedobór tych substancji może prowadzić do zaburzeń nastroju, natężenia stresu i impulsywnych zachowań, a nawet ciężkiej depresji.
Kwasy Omega-3 w leczeniu nerwic i depresji
Badania pokazują, że regularne przyjmowanie kwasów tłuszczowych omega-3 może mieć korzystny wpływ na pracę mózgu i zapobiegać zaburzeniom nastroju. Jak wspomnieliśmy wyżej, kwasy te są ważnym budulcem komórek nerwowych i ułatwiają pracę neuroprzekaźników. Okazuje się, że oprócz tego poprawiają przepływ krwi, zapewniając lepszy dostęp składników odżywczych do mózgu.
Wszystko to sprawia, że regularne spożywanie wielonienasyconych tłuszczów wpływa odżywczo na działanie układu nerwowego i zapobiega depresji lub zmniejsza intensywność jej objawów chorobowych. Wpływ kwasów omega-3 jest bowiem zbliżony do działania leków antydepresyjnych i używanych w leczeniu zaburzeń dwubiegunowych.
Wiele badań udowodniło również, że niedobór kwasów omega-3 może prowadzić do występowania zaburzeń lękowych i nerwic. Regularne dostarczanie do organizmu tych kwasów jest zatem naturalną ochroną przed zaburzeniami opartych na agresji lub lęku. Osoby silnie zestresowane powinny zatem wprowadzić do diety więcej pokarmów rybnych lub z dodatkiem olejów tłoczonych na zimno, np. naturalnego oleju lnianego.
Podsumowanie
Kwasy tłuszczowe omega-3 to bardzo ważny element diety każdego człowieka. Są one nie tylko budulcem wielu komórek w mózgu. Regulują również pracę układu nerwowego oraz krwionośnego. Dzięki tym właściwościom są skuteczne w zapobieganiu i leczeniu depresji oraz innych problemów natury psychicznej. Szczególnie nerwic oraz stanów lękowych.
Udowodniono, że regularne spożywanie kwasów tłuszczowych omega-3 poprawia samopoczucie i zmniejsza częstotliwość wahań nastroju. Najwięcej omega-3 można znaleźć w rybach, niektórych orzechach, naturalnych olejach oraz suplementach.