Jak działają preparaty kolagenowe?

Obecnie na rynku istnieje wiele preparatów kolagenowych np. kolagen na stawy, kolagen w tabletkach, suplementy z kolagenem, kolagen w proszku lub kolagen w płynie.  

Pomimo wielkiej różnorodności, warto postawić na kolagen pochodzenia morskiego. Dlaczego? To preparat w pełni naturalny, pozyskiwany od organizmów pochodzenia morskiego lub oceanicznego. Pozbawiony jest on także sztucznych dodatków oraz barwników.

Jak działa kolagen morski? Jakie są jego właściwości i zastosowanie? Zapraszamy do lektury!

Czym jest kolagen?

Na początek garść faktów. Kolagen jest białkiem produkowanym przez organizm. Stanowi on 30% wszystkich białek ludzkich. To także składnik tkanki łącznej, odpowiedzialny za spajanie komórek. Występuje w skórze, ścięgnach, chrząstkach, kościach, zębach, naczyniach krwionośnych i rogówce oka. Dzięki niemu nasze ciało wygląda pięknie i zdrowo, dlatego często nazywany jest on białkiem młodości.

Z wiekiem zdolność organizmu do produkcji kolagenu obniża się. Na domiar złego, ilość obumierających komórek tego białka znacząco przewyższa liczebność nowo powstałych. Proces ten zaczyna się już po 25. roku życia. Dzieje się tak nie tylko na skutek upływu lat, ale także pod wpływem stresu, promieniowania słonecznego, toksyn i zanieczyszczenia powietrza.

Ubytek kolagenu najbardziej widoczny jest na twarzy i szyi. Skóra staje się wiotka i sucha, powstają zmarszczki. Można jednak spowolnić ten proces, stosując preparaty z kolagenem. Wśród najbardziej popularnych wyróżnia się kolagen morski - marine collagen. Maksymalna dawka kolagenu do przyjęcia to 4000 mg na dobę.

Właściwości kolagenu

Kolagen wpływa na gładkość, elastyczność, napięcie i nawilżenie skóry. Wspomaga prawidłowe funkcjonowanie stawów, pełni również ważną funkcję w zachowaniu elastyczności naczyń krwionośnych i wpływa na krążenie krwi. Przyczynia się do szybszego gojenia się ran i regeneracji kości po złamaniach.

Udowodniono, że właściwie dobrana dawka kolagenu chroni narządy wewnętrzne, m. in. poprzez wytwarzanie wokół nich warstwy ochronnej, wspiera układ immunologiczny, broni organizm przed drobnoustrojami, toksynami i komórkami rakowymi. Kolagen pozytywnie wpływa także na przebieg procesów metabolicznych i układ trawienny.

Rodzaje kolagenu - jakie preparaty kolagenowe wybrać?

Wiesz już, jakie korzyści niesie ze sobą suplementacja kolagenu. Teraz powstaje pytanie: jaki preparat wybrać? Aby wpłynąć na zwiększenie poziomu kolagenu w organizmie można przyjmować preparaty kolagenowe, które łatwo znajdziemy w Eco&Fit. Do suplementów tego typu zaliczamy przede wszystkim kolagen morski (marine collagen). Źródłem kolagenu są również produkty pochodzenia zwierzęcego (wołowy i wieprzowy, czyli kolagen pozyskiwany z kości oraz ścięgien zwierzęcych), jednak to kolagen morski (marine collagen) jest najbardziej zbliżony do tego, jaki wytwarza organizm ludzki.

Wybierając preparat dla siebie weź również pod uwagę typ i klasę kolagenu. Wyróżniamy przede wszystkim dwa podstawowe rodzaje kolagenu: kolagen typu I, stanowiący 90% białek kolagenowych (jest on składnikiem budulcowym skóry i więzadeł, wpływa na wytrzymałość tkanki łącznej), a także kolagen typu II, który wpływa na strukturę i elastyczność ścięgien. Pierwszy typ sprawdzi się idealnie w profilaktyce anty ageing, drugi natomiast będzie godny polecenia w przypadku problemów ze stawami.

kolagen morski

Szczególnie polecany jest kolagen rybi pozyskiwany z łusek i skóry ryb morskich tj. tuńczyk, dorsz lub rekin żarłacz. Kolagen morski podobny jest w swej strukturze do kolagenu ludzkiego, dlatego jest dobrze przyswajalny.

Podczas wyboru kolagenu sprawdź także, czy w składzie preparatu została wymieniona witamina C i kwas hialuronowy. Witaminowe suplementy z kolagenem wspomagają funkcjonowanie całego organizmu. Wybierając preparaty kolagenowe należy uważać na skutki uboczne – u osób uczulonych może wystąpić reakcja alergiczna, stanowiąca przeciwskazania do przyjmowania tego typu suplementów diety.

W przyjmowaniu preparatów kolagenowych ważna jest systematyczność oraz dobór dobrego suplementu. Kompleksowym i najbardziej pożądanym produktem będzie ten, który łączy kolagen z kwasem hialuronowym – bez domieszek aromatów, barwników oraz substancji ułatwiających rozpuszczanie. A efekt finalny już znamy - stosując kolagen można m. in. poprawić stan swojej skóry i dłużej zachować młodość.

Spodobał się Tobie artykuł?
Chcesz otrzymywać więcej podobnych treści? Podaj swój adres e-mail, a podeślemy Ci coś ciekawego :)
© Eco&Fit 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl