Dla tych, którzy cenią zarówno wygląd jak i zdrowie.

Blog kategorie
JAK PRZEŻYĆ ŚWIĘTA WIELKANOCNE, BĘDĄC NA DIECIE?
JAK PRZEŻYĆ ŚWIĘTA WIELKANOCNE, BĘDĄC NA DIECIE?

Święta w wersji fit: jak zadbać o dietetyczne menu na Wielkanoc?

Jeśli tylko masz taką możliwość zorganizuj święta u siebie. W ten sposób będziesz mieć pełną kontrolę nad tym, co pojawi się na świątecznym stole. Nie chodzi o to, by zrezygnować z wszystkich tradycyjnych świątecznych potraw, lecz by w miarę możliwości część składników zastąpić zdrowszymi odpowiednikami. Warto jednak wykluczyć tłuste, smażone, ciężkostrawne potrawy oraz te, które zawierają dużą ilość cukru.

 

Jajka z majonezem lub mięsa z sosem na bazie śmietany to smaczne, ale wysokokaloryczne przysmaki. Sos odchudzisz używając jako zamiennika śmietany jogurtu naturalnego. Jeśli kochasz smak majonezu połącz go w proporcji pół na pół z jogurtem i użyj jako dodatek do sałatek. Jaja podaj w pierzynce z kremu przygotowanego ze zblendowanych warzyw z dodatkiem jogurtu.

 

Tradycyjną sałatkę z gotowanych jarzyn możesz zastąpić lekką sałatką z nowalijek: rzodkiewki, pomidorów, rzeżuchy, koperku itp. To bogactwo składników mineralnych i witamin. Poza tym żywe, intensywne barwy cieszą oko i współgrają z radosnym, wiosennym nastrojem.

 

Planując menu pod kątem dań mięsnych postaw na gotowanie i duszenie. Mięso wieprzowe zastąp drobiowym, czyli zamiast schabowego wybierz filet z kurczaka, a szynkę wieprzową zastąp mniej kaloryczną wędliną drobiową. A co z tradycyjną białą kiełbasą do żurku? Postaraj się wybrać taką, która w swoim składzie surowcowym nie zawiera całej listy ulepszaczy. Po drugie, zadbaj o odpowiednie jej przyrządzenie - pamiętaj, aby jej nie gotować, a jedynie parzyć w wodzie pod przykryciem przez 20-30 minut. Białą kiełbasę możesz też z powodzeniem zastąpić kiełbasą drobiową.

 

 

Wielkanoc trudno sobie wyobrazić bez mazurków, babek i serników. Ich kaloryczność zmniejszysz zastępując cukier stewią, a mąkę pszenną zdrowszymi odpowiednikami: mąką orkiszowa, gryczana, żytnia, jęczmienna. Coraz popularniejszą mąkę z fasoli wykorzystasz nie tylko do wypieków, ale także do zagęszczania zup i sosów. Zrezygnuj z lukru i polewy, przy słodkim cieście wystarczy oprószyć górę niewielką ilością cukru pudru.

 

Nie zapomnij także o przyprawach, zwłaszcza że część z nich wykazuje dobroczynny wpływ na procesy trawienne, np. bazylia – pobudza wydzielanie soków trawiennych i pracę jelit, czosnek – oprócz właściwości antybakteryjnych działa także oczyszczająco, kminek – oczyszcza oddech i likwiduje wzdęcia, rozmaryn – pobudza trawienie.

 

Sprawdzian z asertywności

Dieta, aktywny tryb życia i ćwiczenia fizyczne przy codziennych obowiązkach zawodowych i rodzinnych wymagają nie tylko dobrej organizacji czasu, ale także samozaparcia, wytrwałości i silnej woli. Jeśli masz na swoim koncie kilka lub kilkanaście zrzuconych kilogramów, wiesz ile pracy włożyłaś w to, aby taki efekt uzyskać. Z pewnością łatwiejszym zadaniem będzie odmówienie dodatkowej porcji czy kolejnego kawałka ciasta. Nie bój się, że odmową sprawisz przykrość osobie, która Cię zaprosiła. Wasze relacje z pewnością nie ucierpią wskutek Twojej odmowy.

 

Umiejętność mówienia „nie” przydaje się w wielu sytuacjach i co najważniejsze można się tego nauczyć. Z pewnością wiesz, jakie mogą paść komentarze, uwagi, jakie argumenty mogą być przytaczane, dlatego zawczasu możesz przygotować kontrargumenty. Bądź asertywna i trzymaj się swoich postanowień.  

 

Święta na diecie - co i jak jeść?

Świąteczne potrawy kuszą już samym wyglądem i zapachem, lecz staraj się wybierać te, mniej kaloryczne, a mając do wyboru dwie podobne potrawy, sięgnij po tę lżejszą. Nie traktuj się jednak zbyt surowo, drobne odstępstwa od diety przy świątecznym biesiadowaniu są nieuniknione. Pamiętaj jednak, aby jeść małe porcje, zwłaszcza jeśli gospodarze nie przyjmują słów odmowy i w perspektywie masz skosztowanie wszystkich przygotowanych potraw.

 

Postaraj się mimo świątecznego czasu, jeść 5 posiłków dziennie, bez wpadania w jedzeniowy trans, kiedy to jeden posiłek płynnie przechodzi w drugi. Jedz powoli – nie tylko wyraźniej poczujesz smak jedzenia, ale zanim pojawi się uczucie sytości, zdążysz mniej zjeść. Zazwyczaj organizm potrzebuje 20 minut, aby zarejestrować fakt najedzenia. Pamiętaj też o odpowiednim nawodnieniu i uważaj na alkohol, bo po pierwsze jest on kaloryczny, a po drugie uśpi Twoją czujność i łatwo możesz stracić kontrolę nad tym ile i co jesz.

Poranny posiłek lub kolację możesz zastąpić sycącym i niskokalorycznym koktajlem białkowym, co obciążony trawieniem układ pokarmowy przyjmie z radością.

 

Ruch i zabawa czyli aktywne święta

 

Warto zadbać o odpowiednią dawkę ruchu. Wyjdź z inicjatywą - zaproponuj rodzinny spacer, a nawet przejażdżkę rowerową czy wspólną grę w piłkę. Oprócz dobrej zabawy i radośnie spędzonego czasu spalisz trochę kalorii, podkręcisz metabolizm i dasz trochę wytchnienia przeciążonej jedzeniem wątrobie.

 

 

Czytaj także:

Przepis na zgrabną sylwetkę: koktajle białkowe

Poznaj odpowiedzi na najważniejsze pytania o odchudzanie

Jak prawidłowo komponować posiłki?

Skuteczne odchudzanie a indeks glikemiczny

Jak wytrwać na diecie?


 

Teksty blogowe tworzy zespół Eco&Fit. Jesteśmy pasjonatami zdrowego stylu życia, z radością zarażamy innych miłością do aktywności i chętnie dzielimy się naszą wiedzą z zakresu dietetyki oraz treningów. Stworzyliśmy koktajl białkowy w 100% pochodzenia naturalnego w 4 smakach, z którym kobiety dbające o sylwetkę łatwiej mogą osiągnąć swoje cele.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium