FAKTY I MITY NA TEMAT ASHWAGANDHY

Na przestrzeni ostatnich lat duże znaczenie w obszarze nauki i zdrowia zyskało podejście holistyczne. Polega ono na całościowym, dokładnym spojrzeniu na organizm człowieka, który - według powyższych tez -  wymaga leczenia systemowego. W szeroko pojętej medycynie mówi się o tym, iż w trosce o zdrowie człowieka nie powinniśmy skupiać się na pojedynczych jednostkach bólowych i chorobowych, ale podejść do problemu w sposób kompleksowy, zwracając uwagę na powiązania pomiędzy ciałem, umysłem i duszą pacjenta. Metoda holistyczna zakłada, że tylko balans pomiędzy każdą z tych sfer pozwoli stworzyć idealne warunki do tego, aby zadbać o zdrowie pacjenta.

 

Jak powyższe informacje wiążą się z suplementami diety, a zwłaszcza z ashwagandhą? Kluczem do odpowiedzi na to pytanie jest zajrzenie ,,w głąb” właściwości i sposobu działania tego produktu.

Jak działa ashwagandha? Wpływ na organizm człowieka

Obecnie coraz większą popularnością cieszą się adaptogeny, czyli naturalne substancje roślinne, które pomagają organizmowi dostosować się do niekorzystnych warunków. Właściwości adaptogenne ma między innymi ashwagandha, która od wieków stosowana jest w medycynie ajurwedyjskiej w celu utrzymania homeostazy. 

 

Na temat ashwagandhy powstało wiele mitów. Większość z nich wynika z niedostatecznej wiedzy, która przekłada się na niechęć do suplementacji nieznanym produktem, którego nazwa nie jest tak popularna jak większość reklamowanych przez media witamin i suplementów diety. 

 

Jak działa ashwagandha? Suplement diety, spotykany również pod nazwą witani ospałej, bywa określany jako naturalny środek antystresowy.  Udowodniono, że przyjmowanie ashwagandhy wzmacnia organizm i sprawia, że efektywniej reaguje on na czynniki stresowe. Wymaga to jednak długotrwałego i regularnego przyjmowania tej rośliny, ponadto surowiec musi być dobrej jakości, standaryzowany na zawartość substancji aktywnych. Osobom znerwicowanym i zestresowanym ashwagandha polecana jest na uspokojenie. 

 

 

Witania ospała redukuje poziom odczuwanego lęku i poprawia nastrój. W jej korzeniach znajdują się glikowitanolidy, które działają antyoksydacyjnie, neutralizują destruktywne działanie wolnych rodników, które przyspieszają proces starzenia się komórek. Warto wiedzieć, że witanolidy mają właściwości antybakteryjne, chronią więc przed chorobotwórczymi drobnoustrojami. Ashwagandha obniża poziom cukru we krwi, jest polecana diabetykom. Do jej zalet zalicza się również zwiększenie płodności, liczby plemników i ich ruchliwości. Osoby stosujące regularnie witanię ospałą mogą liczyć na wzrost masy mięśniowej i siły mięśni. Podczas regularnej suplementacji dochodzi również do obniżenia stanu zapalnego w organizmie i wzmocnienia układu odpornościowego. Po ashwagandhę powinny sięgać osoby chcące poprawić pamięć i wydajność organizmu.

Po jakim czasie działa ashwagandha i jak ją stosować?

Suplementy zawierające ashwagandhę są skuteczne pod warunkiem, że przyjmuje się je regularnie i długotrwale. Nie działają one natychmiast, na efekty trzeba poczekać. Ponadto organizm każdego człowieka reaguje inaczej na substancje aktywne zawarte w roślinie. Pierwsze rezultaty pojawiają się zwykle po miesięcznej suplementacji, ale nie jest to regułą. W pierwszej kolejności obserwujemy stabilizację nastroju i poziomu cukru we krwi, wzrost siły, mniejsze uczucie zmęczenia, lepszy sen i szybszą regenerację. Duże znaczenie ma to, w jakiej formie i dawce przyjmuje się ashwagandhę. Standardowa ilość wynosi 300 mg ekstraktu na dobę. Jeśli jednak ktoś zmaga się z różnymi dolegliwościami zdrowotnymi, to zwykle musi sięgnąć po większą dawkę, przynajmniej na początku. Trzeba też pamiętać o robieniu miesięcznych przerw po kilku tygodniach suplementacji, aby zwiększyć efektywność działania witani ospałej.

Spodobał się Tobie artykuł?
Chcesz otrzymywać więcej podobnych treści? Podaj swój adres e-mail, a podeślemy Ci coś ciekawego :)
© Eco&Fit 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium