5 PRZYCZYN, DLA KTÓRYCH TWOJA WAGA NIE SPADA

Jesteś na diecie, już od jakiegoś czasu ćwiczysz, a mimo to Twoja waga stoi w miejscu? Dziś podpowiadamy, co może być tego powodem i na jakie aspekty warto zwrócić szczególną uwagę.

 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jaki wpływ na wagę ma trening siłowy,
  • jakie błędy popełniamy przy ustalaniu diety,
  • jaki wpływ na odchudzanie ma sen i pozytywne nastawienie.

1. Błędy w obliczeniach

Jeden z głównych powodów przez który ciężko jest stracić zbędne kilogramy to błędne obliczanie wartości kalorycznej spożywanych posiłków. Zazwyczaj nie wliczamy do tego zestawienia drobnych przekąsek przez co nasz wynik jest zafałszowany. Ustalony przez nas deficyt energetyczny okazuje się za mały, by rezultaty naszych działań były widoczne podczas ważenia.

 

Zacznij od obliczenia zapotrzebowania energetycznego organizmu, gdyż jest ono uwarunkowane jest wieloma czynnikami. Potem ustal ile kalorii będziesz odcinać. Rzetelnie spisuj wszystkie spożywane posiłki, zarówno te główne, jak i te spożywane pomiędzy nimi. Warto pamiętać, że napoje też mają pewną kaloryczność. Pomijanie ich w codziennych obliczeniach, znacznie zaburza wynik końcowy.

 

Złe obliczenia spalonych kalorii to kolejny błąd, który często towarzyszy nam na początku przygody ze zrzucaniem wagi. W internecie znajdziesz dużo informacji o kaloryczności danego treningu i zazwyczaj taką liczbę stosujesz w swoich obliczeniach. Pamiętaj jednak, że dane te nie uwzględniają intensywności i częstotliwości wykonywanych ćwiczeń. Najlepiej stosować urządzenia do pomiaru tętna, czy też ćwiczyć na maszynach, które pozwalają na dokładne obliczenie spalanych przez Ciebie kalorii.

 

2. Trening siłowy

Trening siłowy wzmacnia mięśnie, powodując ich rozrost. Kilogram mięśni zajmuje mniej miejsca niż kilogram tłuszczu. Chodzi o to, że po ćwiczeniach różnica w wadze może być nieznaczna, podczas gdy różnica w budowie sylwetki jest widoczna na pierwszy rzut oka. Decydując się na trening bazujący na ćwiczeniach siłowych Twoja waga będzie spadać powoli, a obwody będą się zmniejszać sukcesywnie i systematycznie. Dlatego też kiedy łączysz z sobą dietę i ćwiczenia, oprócz regularnego ważenia trzeba dokonywać także pomiaru obwodów.

 

trening siłowy

 

3. Niewłaściwe odżywanie

Błędne podejście do diety bywa główną przyczyną zatrzymania się wagi. Często wydaje się nam, że jeśli tylko ograniczymy ilość spożywanych posiłków, waga zacznie szybko spadać. Wynik niestety jest odwrotny do zamierzonego. Kiedy radykalnie obcina się kalorie, organizm przechodzi w tryb oszczędzania i zaczyna odkładać dodatkowe kalorie w postaci tkanki tłuszczowej.

 

Podczas odchudzania należy jeść regularne, wartościowe i odpowiednio zbilansowane posiłki. Każdy organizm jest jednak inny - mamy różne predyspozycje i różne tolerancje pokarmowe, inne uwarunkowania genetyczne i inne historie chorobowe. Gotowe diety znalezione w czasopismach, czy też internecie, tego nie uwzględniają. Jeśli nawet przyniosą spadek kilogramów, po zakończeniu takiej diety często powstaje efekt jojo. Jeżeli myślisz o stałym spadku wagi, skonsultuj się z dietetykiem, który rozpisze Ci indywidualnie dopasowaną dietę. Już teraz popracuj nad zmianą nawyków żywieniowych na zdrowsze.

 

4. Nieregularne posiłki

Śniadanie to najważniejszy posiłek, który powinien być dobrze zbilansowany, by dostarczać energii na cały dzień. Poza śniadaniem, plan żywieniowy musi być odpowiednio rozłożony w czasie. Posiłki spożywane mniej więcej co 3 godziny, pozwolą Ci w łatwy sposób zadbać o prawidłowy metabolizm. I co równie ważne taka stała dawka energii sprawi, że nie będzie Cię kusiło by podjadać pomiędzy posiłkami.

 

Metabolizm w nocy jest dużo wolniejszy, więc jeżeli w ciągu dnia nie nakręcisz go regularnym jedzeniem, pomimo deficytu kalorycznego tyjesz. Pamiętaj, że mit o ostatnim posiłku spożywanym o godz. 18:00 został już obalony. Ostatni posiłek powinien być jedzony 2-3 godziny przed snem. Stosując się do tej zasady unikniesz nadmiernego odkładania się tkanki tłuszczowej.

 

5. Niedosypianie i brak motywacji

Jeżeli już na starcie nie masz odpowiedniej motywacji, ciężko będzie Ci wytrwać w postawionych sobie celach. Brak wiary w siebie sprawia, że zaniedbujesz  dietetyczne założenia czy treningi - ćwiczysz po łebkach, żeby tylko odhaczyć wszystkie ćwiczenia z treningu na dany dzień. Brak wiary w efekty tylko podcina Ci skrzydła. Skorzystaj z naszych podpowiedzi i daj się zmotywować do ćwiczeń i wysiłku fizycznego. Znajdź taki rodzaj aktywności, który będzie idealnie pasował do Twojego planu dnia i predyspozycji fizycznych. 

 

 

 

Kolejnym ważnym czynnikiem wpływającym na naszą wagę jest sen, a raczej jego odpowiednia ilość. Osoby które śpią poniżej 6 godzin są narażone na odkładanie się tkanki tłuszczowej. Zwiększa się wtedy wydzielanie greliny i leptyny, co zaburza odczuwanie sytości i zwiększa łaknienie. Niewyspane osoby mają często ochotę na kaloryczne przekąski, a chęć do aktywności fizycznej znacznie spada.

 

Jeżeli żaden z powyżej przytoczonych przykładów Cię nie dotyczy warto skonsultować się z lekarzem. Trudności ze zrzuceniem wagi mogą być wynikiem zaburzeń hormonalnych. Problemem mogą być choroby tarczycy, czy też zespół policystycznych jajników.

 

Czytaj także:

Dlaczego woda wspomaga odchudzanie?

Poznaj odpowiedzi na najważniejsze pytania o odchudzanie

7 nawyków przez które tyjesz

5 mitów na temat odchudzania

Skuteczne odchudzanie - jak podejmować dobre decyzje żywieniowe? 


 

Teksty blogowe tworzy zespół Eco&Fit. Jesteśmy pasjonatami zdrowego stylu życia, z radością zarażamy innych miłością do aktywności i chętnie dzielimy się naszą wiedzą z zakresu dietetyki oraz treningów. Stworzyliśmy koktajl białkowy w 100% pochodzenia naturalnego w 4 smakach, z którym kobiety dbające o sylwetkę łatwiej mogą osiągnąć swoje cele.

Spodobał się Tobie artykuł?
Chcesz otrzymywać więcej podobnych treści? Podaj swój adres e-mail, a podeślemy Ci coś ciekawego :)
© Eco&Fit 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl