Ksylitol - czym właściwie jest?
Ksylitol to alkohol cukrowy, czyli pochodna cukrów prostych. Nazywany jest inaczej cukrem brzozowym, ponieważ pozyskuje się go głównie z kory tego drzewa. Dziś istnieją dwa rodzaje ksylitolu - chiński i fiński. Ten pierwszy wydobywa się z kukurydzy. Drugi z kory brzozy fińskiej. Ksylitol chiński jest modyfikowany genetycznie i mało ekologiczny. Jeśli zależy Ci na zdrowym stylu życia, warto postawić na ksylitol fiński. Jest on bardziej naturalny i bezpieczniejszy dla środowiska.
Dowiedz się, dlaczego warto włączyć ksylitol do swojej diety!
Czy ksylitol jest zdrowy?
Wyżej napisaliśmy, że ksylitol to inna nazwa cukru. To nie takie proste. Ksylitol przypomina w smaku i wyglądzie cukier. Różni się jednak od niego wiązaniami chemicznymi. Przede wszystkim nie fermentuje w układzie pokarmowym, a dopiero gdy znajdzie się w jelicie grubym. Dzięki temu, ksylitol jest o wiele zdrowszy dla zębów i żołądka niż cukier. Dodatkowo nie zakwasza organizmu oraz posiada właściwości przeciwbakteryjne.
Kliknij i kup ksylitol fiński!
Ksylitol dla cukrzyków
Wiele osób zastanawia się, czy ksylitol jest zdrowy dla cukrzyków. Tak, i to bardzo! Już spieszymy z wyjaśnieniami.
Ksylitol posiada niski indeks glikemiczny. Oznacza to, że nie powoduje nagłych wyrzutów insuliny do krwi. Rozkłada się powoli, a więc bez szoku dla organizmu. Diabetycy mogą śmiało używać ksylitolu jako zamiennika dla innych substancji słodzących. Ksylitol można również podawać dzieciom bez martwienia się o ich zdrowie i bezpieczeństwo.
Warto zaznaczyć, że ksylitol to nadal słodka substancja. To, że jest zdrowszy od cukru nie powinno wiązać się z jego nadmiernym wykorzystaniem.
Ksylitol a odchudzanie
Ksylitol można z umiarem również stosować w diecie. Jak się okazuje, dieta odchudzająca nie musi wiązać się z całkowitym wyeliminowaniem słodyczy. Ksylitol wydaje się najlepszą alternatywą dla cukru, ponieważ jest bardzo słodki. Oznacza to, że używa się go zdecydowanie mniej. Jednak nie tylko to decyduje o jego wysokiej pozycji wśród słodzików dla osób na diecie.
Ksylitol jest przede wszystkim mało kaloryczny. Przyjmuje się, że nawet o 40 procent mniej niż zwykły cukier! Zatem ile kalorii ma ksylitol? W prostym przeliczeniu 1 gram ksylitolu to 2,4 kcal. Więc opakowanie kilogramowe to zaledwie 2400 kcal. Porównując te dane do tradycyjnego cukru to o połowę mniej, ponieważ jeden gram cukru to aż 4 kcal.
Jak widać, przelicznik ksylitol - kcal jest bardzo korzystny dla osób odchudzających się. Można śmiało używać ksylitolu w diecie niskokalorycznej bez obawy o zbędne kilogramy. Jednocześnie nie traci się możliwości spożywania słodkich dań.
Ksylitol - przeciwwskazania
Ksylitol posiada wiele zalet. Mimo to, jak każdy produkt, nie jest wolny od wad. A zatem nie jest przeznaczony dla każdego. Ksylitolu powinny unikać osoby z zespołem jelita drażliwego, ponieważ rozkłada się on dopiero w jelicie grubym. U wielu osób może to nasilić gazy czy rozwolnienie.
Osoby podatne na uzależnienie od słodkiego smaku również powinny unikać ksylitolu w dużych ilościach. Stosowanie go jako zamiennika cukru jest wskazane. Nie zmienia to faktu, że ksylitol ma bardzo słodki smak, co w konsekwencji może przerodzić się w zbyt częste sięganie po niego jako składnika. To, że jest bardziej zdrowy niż cukier, nie jest usprawiedliwieniem.
Czy warto sięgać po ksylitol?
Podaliśmy wiele argumentów za tym, aby włączyć ksylitol do swojej diety. Jest on nie tylko mniej kaloryczny niż zwykły cukier, dzięki czemu nadaje się dla osób odchudzających się. Posiada dodatkowo cenne właściwości zdrowotne - przeciwbakteryjne i mało zakwaszające. Ksylitol posiada niski indeks glikemiczny. Jest to więc idealny słodzik dla diabetyków.
Pamiętaj, że ksylitol, podobnie jak inne słodziki, powinien być używany z umiarem. Zbyt częste wykorzystanie go w kuchni może wiązać się ze zdrowotnymi konsekwencjami. Powinien stanowić raczej dodatek do jadłospisu, niż jego podstawę.