IZOLAT BIAŁKA - W JAKI SPOSÓB POWSTAJE?

Izolat to najbardziej wartościowe źródło białka. Pozwala uzupełnić dietę o pełnowartościowe aminokwasy, wspomaga odchudzanie i regenerację organizmu po wysiłku. W jaki sposób powstaje?

 

Z tego wpisu dowiesz się:

  • w jaki sposób powstaje izolat białek serwatkowych, stanowiący główny składnik koktajlu białkowego Eco&Fit
  • dlaczego pozyskujemy go akurat metodą mikrofiltracji krzyżowej 

Pasteryzacja

Pierwszym krokiem w procesie produkcji odżywek białkowych w formie izolatu jest pasteryzacja mleka metodą HTST (high temperature, short time). Proces opiera się na kilkusekundowym podgrzaniu go do około 70oC i równie błyskawicznym schłodzeniu do temperatury pokojowej. Sterylizacja zabija florę bakteryjną, przy mniejszych stratach składników odżywczych; nie zmienia również walorów smakowych produktu. W wyniku oddziaływania ciepła zmianie ulega pH mleka, a zawarta w nim kazeina żeluje się, wytrącając surowe serwatki. W zależności od pożądanych właściwości produktu, substancja zostaje następnie poddana wymianie jonowej, mikrofiltracji bądź ultrafiltracji.

Wymiana jonowa

Wymiana jonowa wymaga oddzielania białek na podstawie ich ładunku elektrycznego – do czego wykorzystuje się kwas solny i wodorotlenek sodu. Ze względu na wykorzystanie silnie aktywnych odczynników chemicznych, część aminokwasów zostaje nieodwracanie uszkodzona (m.in. zwiększające odporność immunoglobuliny, alfa albuminy czy glikomakropeptyd). Produkt końcowy cechuje się mniejszą ilością tłuszczu i laktozy oraz znacznie niższymi kosztami wytwarzania.

Mikrofiltracja i ultrafiltracja

Najwyższe stężenie białek, przekraczające 85%, uzyskuje się za pomocą mikro i ultrafiltracji, które stały się wiodącymi metodami produkcji wysokojakościowych odżywek białkowych. Różnica pomiędzy metodami polega na wielkości porów membrany: w przypadku ultrafiltracji jest to wartość czterokrotnie mniejsza (0.25 μm).

 

Im wyższa zawartość białek, tym większa ilość filtrowań, pozwalających na oddzielenie m.in. cząstek laktozy czy tłuszczu. Z kolei im prostsza forma serwatki, tym lepsza jej przyswajalność. Czyste białko zostaje następnie odparowane oraz wysuszone do postaci sproszkowanej. Proces produkcji koncentratu (zawartość do 88% białek) składa się jedynie z procesu ultrafiltracji, natomiast aby otrzymać izolat niezbędna jest dodatkowa mikrofiltracja, pozwalająca na uzyskanie maksymalnego stężenie białka. Najwyższą przyswajalnością cechuje się hydrolizat. Wysokie stężenie białek wiąże się jednak z mocno wyczuwalnym gorzkim smakiem.

 

Mikrofiltracja krzyżowa

Coraz większą popularność zdobywa system mikrofiltracji krzyżowej (Cross Flow Microfiltration), odbywający się bez udziału szkodliwych związków chemicznych, stanowiąc konkurencyjną odpowiedź na wymianę jonową. Dzięki obniżeniu temperatury nie dochodzi tu do denaturacji struktur białek, co pozwala na zachowanie maksymalnej wartości biologicznej. Z każdym etapem filtrowania zmniejsza się też ilość mikro zanieczyszczeń, przy jednoczesnym zachowaniu najwyższej jakości profilu aminokwasowego. To również zwiększona zawartość wapnia oraz znacznie obniżona ilość sodu.

 

Ze względu na wysokie zaawansowanie technologiczne procesu koszty wytworzenia izolatu są najwyższe spośród wszystkich preparatów na bazie serwatki. Warto mieć jednak świadomość, że produkt końcowy cechuje się najwyższą zawartością cennego białka przy śladowych ilościach węglowodanów i tłuszczów – stanowiąc zdrowy i bezpieczny suplement zrównoważonej diety.

 

Czytaj także:

Białko na rzeźbę a białko na masę

Koktajl białkowy w 10 smakowitych odsłonach

Białko serwatkowe, czyli jakie?

Serwatka w Twojej kuchni

Ksylitol - w trosce o piękną sylwetkę

 


 

Teksty blogowe tworzy zespół Eco&Fit. Jesteśmy pasjonatami zdrowego stylu życia, z radością zarażamy innych miłością do aktywności i chętnie dzielimy się naszą wiedzą z zakresu dietetyki oraz treningów. Stworzyliśmy koktajl białkowy w 100% pochodzenia naturalnego w 4 smakach, z którym kobiety dbające o sylwetkę łatwiej mogą osiągnąć swoje cele.

Spodobał się Tobie artykuł?
Chcesz otrzymywać więcej podobnych treści? Podaj swój adres e-mail, a podeślemy Ci coś ciekawego :)
© Eco&Fit 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl