Izolat to najbardziej wartościowe źródło białka. Pozwala uzupełnić dietę o pełnowartościowe aminokwasy, wspomaga odchudzanie i regenerację organizmu po wysiłku. W jaki sposób powstaje?
Z tego wpisu dowiesz się:
- w jaki sposób powstaje izolat białek serwatkowych, stanowiący główny składnik koktajlu białkowego Eco&Fit
- dlaczego pozyskujemy go akurat metodą mikrofiltracji krzyżowej
Pasteryzacja
Pierwszym krokiem w procesie produkcji odżywek białkowych w formie izolatu jest pasteryzacja mleka metodą HTST (high temperature, short time). Proces opiera się na kilkusekundowym podgrzaniu go do około 70oC i równie błyskawicznym schłodzeniu do temperatury pokojowej. Sterylizacja zabija florę bakteryjną, przy mniejszych stratach składników odżywczych; nie zmienia również walorów smakowych produktu. W wyniku oddziaływania ciepła zmianie ulega pH mleka, a zawarta w nim kazeina żeluje się, wytrącając surowe serwatki. W zależności od pożądanych właściwości produktu, substancja zostaje następnie poddana wymianie jonowej, mikrofiltracji bądź ultrafiltracji.
Wymiana jonowa
Wymiana jonowa wymaga oddzielania białek na podstawie ich ładunku elektrycznego – do czego wykorzystuje się kwas solny i wodorotlenek sodu. Ze względu na wykorzystanie silnie aktywnych odczynników chemicznych, część aminokwasów zostaje nieodwracanie uszkodzona (m.in. zwiększające odporność immunoglobuliny, alfa albuminy czy glikomakropeptyd). Produkt końcowy cechuje się mniejszą ilością tłuszczu i laktozy oraz znacznie niższymi kosztami wytwarzania.
Mikrofiltracja i ultrafiltracja
Najwyższe stężenie białek, przekraczające 85%, uzyskuje się za pomocą mikro i ultrafiltracji, które stały się wiodącymi metodami produkcji wysokojakościowych odżywek białkowych. Różnica pomiędzy metodami polega na wielkości porów membrany: w przypadku ultrafiltracji jest to wartość czterokrotnie mniejsza (0.25 μm).
Im wyższa zawartość białek, tym większa ilość filtrowań, pozwalających na oddzielenie m.in. cząstek laktozy czy tłuszczu. Z kolei im prostsza forma serwatki, tym lepsza jej przyswajalność. Czyste białko zostaje następnie odparowane oraz wysuszone do postaci sproszkowanej. Proces produkcji koncentratu (zawartość do 88% białek) składa się jedynie z procesu ultrafiltracji, natomiast aby otrzymać izolat niezbędna jest dodatkowa mikrofiltracja, pozwalająca na uzyskanie maksymalnego stężenie białka. Najwyższą przyswajalnością cechuje się hydrolizat. Wysokie stężenie białek wiąże się jednak z mocno wyczuwalnym gorzkim smakiem.
Mikrofiltracja krzyżowa
Coraz większą popularność zdobywa system mikrofiltracji krzyżowej (Cross Flow Microfiltration), odbywający się bez udziału szkodliwych związków chemicznych, stanowiąc konkurencyjną odpowiedź na wymianę jonową. Dzięki obniżeniu temperatury nie dochodzi tu do denaturacji struktur białek, co pozwala na zachowanie maksymalnej wartości biologicznej. Z każdym etapem filtrowania zmniejsza się też ilość mikro zanieczyszczeń, przy jednoczesnym zachowaniu najwyższej jakości profilu aminokwasowego. To również zwiększona zawartość wapnia oraz znacznie obniżona ilość sodu.
Ze względu na wysokie zaawansowanie technologiczne procesu koszty wytworzenia izolatu są najwyższe spośród wszystkich preparatów na bazie serwatki. Warto mieć jednak świadomość, że produkt końcowy cechuje się najwyższą zawartością cennego białka przy śladowych ilościach węglowodanów i tłuszczów – stanowiąc zdrowy i bezpieczny suplement zrównoważonej diety.
Czytaj także:
Białko na rzeźbę a białko na masę
Koktajl białkowy w 10 smakowitych odsłonach
Białko serwatkowe, czyli jakie?
Ksylitol - w trosce o piękną sylwetkę