CZY WARTO IŚĆ DO DIETETYKA I JAK WYGLĄDA PIERWSZA WIZYTA U SPECJALISTY?

Nie da się ukryć, że utrata zbędnych kilogramów niejednokrotnie bywa bardzo ciężkim i długotrwałym procesem. Podczas diety redukcyjnej musimy się cały czas kontrolować oraz pilnować tego, co ląduje na naszych talerzach. Samo układanie posiłków jest dla wielu osób odchudzających się naprawdę dużym wyzwaniem. Nic zatem dziwnego, że część z nas decyduje się na skorzystanie z usług dietetyka. Czy zawsze warto jednak iść do specjalisty? Jeśli tak, to jak wygląda wizyta u dietetyka, ile za nią zapłacimy i jakich efektów możemy się spodziewać? Na te i inne pytania odpowiemy w dzisiejszym artykule! Zapraszamy do lektury!

 

Z tego artykułu dowiesz się:

 • czy warto iść do dietetyka,
 • jak wygląda pierwsza wizyta u dietetyka,
 • jak się do niej przygotować,
 • czy badania przed wizytą u dietetyka są koniecznością,
 • ile kosztuje wizyta u dietetyka,
 • jakich efektów możemy się spodziewać dzięki współpracy ze specjalistą.

Wizyta u dietetyka – czy warto się na nią udać?

Większość osób decydujących się przejść na dietę rozważa, czy konsultacja dietetyka jest w ich przypadku wymagana. Na pytanie, czy warto skorzystać z usług specjalisty, nie da się jednak udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Są bowiem wśród nas osoby, które znajdą wszelkie zasady i wiedzą, jak komponować swoje posiłki oraz ile kalorii spożywać, by waga zaczęła spadać. Znajdzie się jednak również grupa, która kolokwialnie mówiąc, nie ma zielonego pojęcia o tym, jak zacząć zdrowe odżywianie i jak się odchudzać, by nie wyrządzić sobie krzywdy. Jeśli do niej należymy, z pewnością wizyta u dietetyka wyjdzie nam na dobre. Specjalista wskaże bowiem, co jeść, czego unikać oraz jak komponować posiłki. Dobierze również jadłospis do naszych potrzeb oraz cały czas będzie w stanie nam pomóc. 

Dodatkowo do dietetyka warto udać się wtedy, gdy dotychczasowe próby odchudzania kończyły się porażką. Być może cały czas popełniamy jakiś błąd, który uniemożliwia nam utratę zbędnych kilogramów. Specjalista już na pierwszej wizycie powinien go wyłapać i naprowadzić nas na dobrą drogę. 

Dieta od dietetyka i regularne wizyty kontrolne – co dzięki temu zyskujemy?

Zanim udamy się po raz pierwszy do specjalisty od zdrowego odżywiania, większość z nas szuka informacji o tym, jakie korzyści niesie za sobą odchudzanie z dietetykiem. Forum czy blogi osobiste mogą być cennym źródłem takich danych, jednak nie zawsze wierzmy im w stu procentach. Część wpisów może być bowiem jedynie reklamą, która ma za zadanie nakłonić nas do skorzystania z usług konkretnej osoby czy gabinetu. My postaramy się przedstawić jednak wszystkie korzyści w sposób obiektywny, tak aby każdy mógł samodzielnie ocenić, czy takie wyjście będzie odpowiednie. Co zatem zyskujemy dzięki diecie od dietetyka?

dieta od dietetyka - zalety

Dieta opracowana przez dietetyka ma wiele zalet. Przede wszystkim nie musimy samodzielnie opracowywać posiłków i wiemy, że nasz jadłospis jest odpowiednio zbilansowany.

Dopasowanie diety do naszych potrzeb i preferencji

W pierwszej kolejności należy zaznaczyć, że dietetyk jest w stanie prawidłowo dobrać dietę do naszych potrzeb oraz preferencji. Niejednokrotnie sami nie podołamy takiemu wyzwaniu. Dlaczego? Znajdą się bowiem wśród nas osoby chorujące na hashimoto, cukrzycę czy chociażby celiakię. Jak wiadomo, takie schorzenia wymagają od nas odpowiednio zbilansowanej diety bogatej lub ubogiej w dane składniki czy produkty. Samodzielne opracowanie takiego specjalistycznego jadłospisu będzie niestety bardzo trudne, dlatego w tym przypadku naprawdę wiele zyskamy, oddając się w ręce sprawdzonego i renomowanego dietetyka. 

Stała kontrola i możliwość nauki dobrych nawyków

Dietetyk może stać się również naszym guru, od którego będziemy czerpać niezbędną wiedzę na temat zdrowego odżywiania oraz tworzenia dobrych nawyków. Możemy oczywiście wszystko znaleźć w sieci, jednak nie zawsze są to rzetelne informacje. Będąc pod opieką specjalisty, z pewnością o wiele łatwiej przyswoimy wszelkie zasady i w razie konieczności, zawsze będziemy mogli poradzić się osoby, która zna się na rzeczy. Dodatkowo dietetyk będzie miał kontrolę nad naszymi postępami. W razie braku efektów z pewnością podejmie odpowiednie kroki, dzięki którym waga w końcu zacznie spadać. 

Dodatkowa porcja motywacji

Dla większości z nas regularne wizyty u dietetyka będą także dodatkową porcją motywacji. W końcu podczas każdego spotkania jesteśmy ważeni i mierzeni. W naszej głowie może zatem pojawić się myśl “Nie mogę oszukiwać, specjalista się o tym dowie” lub “Muszę wziąć się za siebie, nie mogę podczas każdej wizyty świecić oczami, że znowu mi się nie udało”. Takie kontrole są zatem wspaniałym pretekstem, by działać ze zdwojoną siłą. W końcu dieta nic nie da, jeśli nie będziemy się jej trzymać. Motywacją dla części z nas będzie także fakt, że za każdą wizytę płacimy. Skoro już wydajemy swoje ciężko zarobione pieniądze, to chyba lepiej widzieć jakieś efekty, prawda?

Jak wygląda pierwsza wizyta u dietetyka?

Teraz już chyba każdy dowiedział się, czy w naszym przypadku potrzebny będzie dietetyk. Pierwsza wizyta pewnie już umówiona, ale co dalej? Czego możemy się na niej spodziewać? Oczywiście na początku specjalista przeprowadzi z nami krótki wywiad. Będzie zapewne pytał, co chcemy osiągnąć, czy do tej pory stosowaliśmy jakieś diety i jakie były ich ewentualne efekty. Może również dopytywać o to, czy na coś chorujemy oraz, czy przyjmujemy na stałe jakieś leki. Z pewnością wspomni również o naszych preferencjach żywieniowych oraz poprosi, abyśmy pokrótce przedstawili, jak wygląda nasz codzienny jadłospis i aktywność fizyczna. Następnie przejdzie do ważenia, mierzenia oraz opracowywania planu działania. W przypadku nieco bardziej skomplikowanej diety dedykowanej np. dla osób zmagających się z daną grupą chorób nie spodziewajmy się, że od razu wyjdziemy z pełnym jadłospisem w dłoni. Niekiedy jego opracowanie może zająć nawet kilka dni. 

Na pierwszej wizycie powinniśmy zostać także poinstruowani, co możemy jeść i robić, a co musimy całkowicie wykluczyć, jeśli zależy nam na pięknej sylwetce. Taka konsultacja ma zawsze charakter informacyjny. Dietetyk zbiera dane na nasz temat, a my dowiadujemy się, jak będzie wyglądać nasze odchudzanie oraz współpraca ze specjalistą. 

Pierwsza wizyta u dietetyka – jak się do niej przygotować?

Większość z nas z pewnością chce dokładnie przygotować się do odpowiedzi na pytania, jakie może zadać nam dietetyk. Wizyta pierwszorazowa, tak jak już wspomnieliśmy, ma charakter informacyjny. Jeśli zatem zależy nam na tym, by niczego nie pominąć oraz o wszystkim powiedzieć specjaliście, warto wziąć ze sobą listę. Co powinno się na niej znaleźć? Przede wszystkim:

 • przyjmowane przez nas leki,
 • nasze preferencje żywieniowe oraz uczulenia czy alergie,
 • przykładowy dzienny jadłospis,
 • nawyki, z którymi wiemy, że zapewne będziemy musieli walczyć.

Zapiszmy sobie również wszelkie pytania, jakie nasuwają się nam na myśl. Podczas wizyty zapewne o części z nich zapomnimy, dlatego karta papieru z naszymi notatkami może okazać się niezwykle pomocna. Notujmy na niej wszystko, co wydaje się nam istotne. 

pierwsza wizyta u dietetyka - jak się przygotować

Przed pierwszą wizytą u dietetyka zanotujmy wszystko, co wydaje się nam istotne. Wtedy współpraca ze specjalistą będą bardziej efektywna.

Porada: przed pierwszą wizytą u dietetyka warto również się zważyć. Waga, którą mamy w domu, może bowiem pokazywać inne wartości niż ta, która będzie w gabinecie. Wiedząc, jaka jest “granica błędu” naszego urządzenia, łatwiej będzie nam kontrolować swoje efekty. 

Badanie u dietetyka czy jeszcze przed taką wizytą?

Dobrze, dietetyk, wizyta, lista – wszystko gotowe. Ale co z badaniami lekarskimi? Czy przed konsultacją, powinniśmy udać się do jakiegoś specjalisty na szczegółową ocenę naszego stanu zdrowia? Oczywiście. Nie musimy jednak daleko szukać. Wystarczy, że przed wizytą u dietetyka wykonamy podstawowy zestaw badań, czyli morfologię, mocz i OB. Takie wyniki dużo o nas powiedzą i w początkowej fazie będą odpowiednie. W razie konieczności specjalista skieruje nas na bardziej szczegółowy “przegląd organizmu”. 

Cena wizyty u dietetyka, czyli z jakimi kosztami musimy się liczyć?

Teraz nadszedł czas na jedno z najważniejszych pytań, czyli ile kosztuje wizyta u dietetyka. Forum internetowe oraz strony informacyjne to oczywiście miejsca, na których najczęściej szukamy na nie odpowiedzi. Tam znajdziemy jednak przeważnie dość szerokie widełki, które nie powiedzą nam zbyt wiele. Warto również pamiętać, że kwota może zależeć od tego, gdzie odbywa się nasza wizyta u dietetyka. Cena jest bowiem zależna chociażby od wielkości miasta. W mniejszych miasteczkach raczej zawsze będzie taniej niż w Krakowie, Warszawie czy Wrocławiu. Nie można zatem po raz kolejny udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, ile kosztuje wizyta i dieta od dietetyka. Cena będzie zależna od wielu czynników. Najlepiej zatem znaleźć konkretnego specjalistę lub gabinet, zadzwonić i poprosić o szacunkowe koszty. 

Portal dietetycy.org.pl¹ opracował jednak średni cennik usług dietetycznych na rok 2021. Dowiadujemy się z niego, że:

 • za konsultację wstępną powinniśmy zapłacić od 140 do 200 zł,
 • za konsultację kontrolną – od 80 do 200 zł,
 • za jadłospis 7-dniowy – od 140 do 250 zł,
 • za jadłospis 14-dniowy – od 199 do 400 zł,
 • za porady online – od 140 do 200 zł,
 • za pomiary ciała – od 50 do 140 zł.

Kwoty te uznajmy jednak za orientacyjne i pamiętajmy, że wszystko jest zależne od tego, gdzie i do kogo się udamy. Warto również wiedzieć, że wizyty kontrolne najczęściej planowane są średnio raz w miesiącu. 

Ile trwa odchudzanie z dietetykiem?

To, ile będzie trwało odchudzanie z dietetykiem, zależy oczywiście od tego, jakie efekty chcemy osiągnąć oraz czy będziemy przestrzegać restrykcyjnej diety. Nie można zatem powiedzieć, że kuracja zajmie nam 6 miesięcy, rok czy dwa lata. Warto jednak to szacunkowo obliczyć. Jak? Sami zrobimy to za pomocą średniej tygodniowej rekomendowanej utraty masy ciała. Prawidłowe tempo chudnięcia określa się na 0,5-1 kg na tydzień. Jeśli zatem mamy do zrzucenia 20 kg, nasze efekty możemy osiągnąć po 20-40 tygodniach. Wszystko zależy jednak od tego, jak będzie przebiegało nasze odchudzanie z dietetykiem. Opinie na temat korzystania z takich usług są różne, dlatego nie pozostaje nam nic innego, jak ewentualnie przetestować to na naszej własnej skórze. 

dieta od dietetyka - rezultaty

Na efekty diety zawsze musimy zapracować samodzielnie. Nikt niestety nie odchudzi się za nas.

Czy dieta od dietetyka jest skuteczna?

To, czy dieta od dietetyka będzie skuteczna, zależy, tak jak już wspominaliśmy, od nas samych i naszego zaangażowania. Musimy bowiem samodzielnie gotować, pilnować ilości spożywanych posiłków oraz kontrolować kalorie dostarczane do organizmu. Nikt niestety nie zrobi tego za nas. Do tego warto włączyć treningi spalające oraz odpowiednią ilość ruchu w ciągu dnia. Wszystkie te czynniki będą składały się na rezultaty naszych działań.

Konsultacja dietetyka – na co musimy uważać?

Podejmując współpracę z dietetykiem, musimy oczywiście również na pewne kwestie uważać. Przede wszystkim dokładnie sprawdźmy specjalistę, któremu chcemy zaufać. Niestety w sieci ogłasza się wielu pseudodietetyków, którzy każdemu podopiecznemu udostępniają tę samą dietę. Oczywiście taki jadłospis nie będzie przez to dopasowany do naszych potrzeb. Miejmy na uwadze również to, że niektóre poradnie dietetyczne niestety żerują na naszej naiwności. Niejednokrotnie zdarza się, że podczas wizyty jesteśmy namawiani na zakup środków, które mają pomóc nam zrzucić zbędne kilogramy. Oczywiście niektóre suplementy, takie jak chociażby nasz Burner, są skuteczne i naprawdę pomagają uporać się ze zbędną tkanką tłuszczową. Aby jednak działały, muszą posiadać w składzie odpowiednie składniki, a my musimy dodatkowo pilnować diety i stawiać na aktywność. Pamiętajmy zatem, że nie każdy środek kosztujący krocie, będzie w stanie nam pomóc. 

Odchudzanie z dietetykiem – efekty, których możemy się spodziewać

Jakich rezultatów możemy się spodziewać od diety od dietetyka? Efekty są zawsze uzależnione od naszych predyspozycji oraz starań. Musimy zatem cały czas się pilnować i notować ewentualne porażki. Nigdy też nie oszukujmy – ani siebie, ani specjalisty. Jeśli zawsze będziemy przedstawiać fakty, dietetyk będzie w stanie zareagować na nasze niepowodzenie i w każdej chwili zmodyfikować nasz jadłospis. Większość osób jest jednak przeważnie zadowolona z takiej współpracy. W końcu dzięki temu całe odchudzanie nie spoczywa wyłącznie na naszych barkach. Pomoc drugiej osoby okazuje się wielokrotnie kluczem do sukcesu. 

A co jeśli odchudzanie z dietetykiem do nas nie przemawia?

Warto zaznaczyć, że nie każdy z nas będzie czuł potrzebę regularnych wizyt u dietetyka. Może zdarzyć się również tak, że po prostu nie mamy na to czasu lub odpowiedniej ilości środków. Co wtedy zrobić? Oczywiście podjąć walkę samodzielnie. Wtedy musimy jednak pamiętać o tym, by zachować zdrowy rozsądek. Pomocne mogą okazać się również nasze koktajle białkowe w wersji Slim, którymi można zastąpić jeden posiłek w ciągu dnia. Do tego cały czas sięgajmy po zdrowe produkty spożywcze, zamieńmy klasyczny cukier na ksylitol fiński lub erytrytol i kształtujmy w sobie dobre nawyki! 

 

>> Sprawdź dostępne koktajle białkowe <<

 

Zobacz także:

 

Picie koktajli białkowych – korzyści, o których mogłeś nie mieć pojęcia!

Trening w domu: 5 praktycznych akcesoriów do ćwiczeń

Aktywność spontaniczna – ruszaj się i chudnij!

Skuteczne odchudzanie – 6 trików, które zastosujesz od zaraz

Ćwicz z Eco&Fit – ułóż swój plan treningowy!

 

Źródła:

¹ https://dietetycy.org.pl/ceny-uslug-dietetycznych-w-polsce/


 

Teksty blogowe tworzy zespół Eco&Fit. Jesteśmy pasjonatami zdrowego stylu życia, z radością zarażamy innych miłością do aktywności i chętnie dzielimy się naszą wiedzą z zakresu dietetyki oraz treningów. Stworzyliśmy koktajl białkowy w 100% pochodzenia naturalnego w 4 smakach, z którym kobiety dbające o sylwetkę łatwiej mogą osiągnąć swoje cele.

Spodobał się Tobie artykuł?
Chcesz otrzymywać więcej podobnych treści? Podaj swój adres e-mail, a podeślemy Ci coś ciekawego :)
© Eco&Fit 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl