Koktajl białkowy to świetna propozycja dla zabieganych. Przygotowuje się go w minutę, a nie tylko dostarcza energii na długi czas, ale też przyspiesza przeminę materii, po treningu pomaga w regeneracji mięśni, wreszcie syci i gasi pragnienie. Czy każdy może pozwolić sobie na taką proteinową bombę? Odpowiadamy!
Z tego artykułu dowiesz się:
- czy koktajl białkowy nadaje się dla cukrzyków
- czy koktajl z białka serwatkowego można pić przy nietolerancji laktozy
- jakie koktajle białkowe mogą pić weganie
Koktajl proteinowy dla cukrzyków
Chorujesz na cukrzycę i zastanawiasz się, czy koktajl proteinowy może zagościć w Twoim menu? To zależy od tego, co znajduje się w składzie odżywki białkowej. Część produktów dostępnych na rynku zawiera cukier i sztuczne aromaty, których zadaniem jest poprawienie smaku przygotowywanych z nich koktajli. Jeśli zatem trafiłaś na odżywkę o świetnym smaku, upewnij się, czy w jej składzie nie ma czasem glukozy, sacharozy czy syropu glukozowo-fruktozowego.
Wybierając odżywkę proteinową, czytaj więc dokładnie skład! Dobre produkty, które bez obaw możesz wypróbować, zawierają zdrowe substancje słodzące, np. ksylitol, którego indeks glikemiczny wynosi tylko 8 (w przypadku białego cukru liczba ta wynosi 100!) oraz naturalne aromaty (np. w postaci liofilizowanych owoców). Dzięki temu masz pewność, że po wypiciu koktajlu nie dojdzie do nagłego i znacznego wyrzutu glukozy do krwi.
Sprawa druga to rodzaj białka. Na rynku dostępne są koncentraty i izolaty. Czym się różnią? Zawartością białka. Musisz bowiem wiedzieć, że w odżywkach białkowych oprócz samego białka znajdują się też węglowodany, tłuszcz, woda i sole mineralne. W składzie izolatu znajdziesz nawet 95% białka. Koncentraty zawierają mniejszą ilość protein (do 80%), co oznacza, że udział węglowodanów i tłuszczy jest w ich przypadku znacznie większy.
Koktajl proteinowy dla uczulonych na laktozę
Wzdęcia, gazy, a nawet biegunki – jeśli cierpisz na nietolerancję laktozy, te problemy z pewnością nie są Ci obce. Zwłaszcza jeśli w Twoim menu znalazł się produkt z cukrem mlekowym w składzie. Wydawać by się mogło, że przy uczuleniu na laktozę sięganie po odżywki białkowe pochodzenia mlecznego, takie jak białko serwatkowe czy białko kazeinowe, nie wchodzi w grę. Wcale tak jednak nie jest! Szukając odżywki proteinowej dla siebie, musisz jednak zwrócić uwagę na jej rodzaj. Izolaty, a zatem odżywki proteinowe o bardzo wysokiej zawartości białka i minimalnym udziale węglowodanów, zawierają jedynie śladowe ilości laktozy, które nie wywołują przykrych dolegliwości ze strony układu pokarmowego.
Dlaczego warto postawić właśnie na serwatkę? Bo ma najwyższą wartość biologiczną, zawiera duże ilości glutaminy i leucyny, czyli aminokwasów niezbędnych do syntezy białek mięśniowych, a zatem daje najlepsze i najszybsze efekty u osób prowadzących aktywny tryb życia.
Koktajl proteinowy dla uczulonych na białka mleka
Jeśli nie pijesz mleka krowiego, ale nie jesteś na nie uczulona (po prostu nie lubisz jego smaku lub należysz do grupy jego przeciwników), rozwiązanie jest dosyć proste – odżywkę białkową możesz zmieszać z wodą, mlekiem sojowym, kokosowym, ryżowym czy migdałowym. Są dużo lżejsze i łatwiejsze do strawienia niż mleko krowie.
Jeśli jednak masz alergię na białka mleka, lepiej zrezygnować z odżywek z białek mleka powstających w procesie ścinania mleka, a zatem odżywek serwatkowych i kazeinowych i zastąpić je tymi pochodzenia roślinnego.
Koktajl białkowy dla wegan
Białko serwatkowe nie nadaje się dla wegan, ponieważ zawiera białka pochodzące z mleka. Jeśli w swojej diecie nie tolerujesz produktów pochodzenia zwierzęcego, możesz postawić na odżywki proteinowe pochodzenia roślinnego. Najpopularniejsze jest białko sojowe, które zawiera dużo arganiny, odpowiadającej za regenerację mięśni po treningu. Na rynku znajdziesz też białko ryżowe czy z grochu.
Czytaj także:
Dlaczego ksylitol jest zdrowy?