Babka jajowata to niezwykła roślina, wykazująca szerokie zastosowanie w ziołolecznictwie. Pozytywnie wpływa na pracę jelit, wspomaga oczyszczanie organizmu i pomaga pozbyć się toksyn oraz nadmiaru tkanki tłuszczowej. Poznaj więcej powodów, dla których warto sięgnąć po jej dobroczynne nasiona!
Z tego wpisu dowiesz się:
- dlaczego warto sięgać po babkę jajowatą — naturalny błonnik
- czy suplementacja babki jajowatej jest bezpieczna dla zdrowia
Co to jest babka jajowata i jak wygląda?
Babka jajowata znana również jako Plantago ovata lub psyllium, to roślina pochodząca z Indii. Jej nasiona i łupiny są bogate w błonnik rozpuszczalny, który ma wiele korzyści zdrowotnych. Jest to gatunek wieloletni, jednak uprawiany,
To roślina o wzniesionej łodydze, osiągającej 10-45 cm wysokości, z wąskimi, lancetowatymi liśćmi zebranymi w rozetę przyziemną. Jej drobne, białe lub jasnoróżowe kwiaty zebrane są w kłosowate kwiatostany, a nasiona są małe, owalne i brązowe. Nasiona, zwłaszcza ich łuski, są cenione za właściwości zdrowotne i często stosowane jako suplement diety. pomagający w regulacji pracy układu pokarmowego.
Babka jajowata — na co pomaga
Babka lancetowata, niepozorna roślina o niezwykłych właściwościach, od wieków znana jest ze swojego wszechstronnego wsparcia dla zdrowia. Jej unikalne właściwości sprawiają, że znajduje szerokie zastosowanie w naturalnej medycynie oraz jako składnik wielu preparatów farmaceutycznych i kosmetyków. Na co pomaga babka jajowata?
Zdrowe jelita
Najcenniejszym elementem babki są długie kwiatostany, przypominające walcowate kłosy zboża i pokrywające się w czasie przekwitania łuską. Twarda skorupka obfituje w błonnik rozpuszczalny, korzystnie wpływający na perystaltykę jelit. Zarówno nasiona, jak i łupiny charakteryzują się wysoką obecnością związków śluzowych, które w kontakcie z wodą zmieniają się w gęstą zawiesinę. W przypadku zaparć kleisty żel rozmiękcza masy zalegające w jelitach i ułatwia ich przesuwanie. Dzięki dużej zawartości błonnika zostaje również pochłonięty nadmiar wody, łagodząc objawy biegunki. Nasiona nie powodują wzdęć, a ich działanie przeczyszczające jest dużo łagodniejsze niż senesu czy kofeiny. Babka jajowata polecana jest przede wszystkim osobom cierpiącym na hemoroidy, zespół jelita drażliwego, a także po operacji odbytnicy czy u pacjentów z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego.
Płaski brzuch
Liczne badania naukowe wiążą wysoką zawartość błonnika w babce jajowatej z redukcją nadprogramowych kilogramów. W kontakcie z wodą nasiona babki pęcznieją w żołądku, dając szybsze uczucie sytości, które utrzymuje się nawet do sześciu godzin po spożyciu posiłku. Wytworzony przez błonnik żel wyraźnie spowalnia trawienie pokarmu, skutecznie hamując ataki głodu. Regularnie spożywany poprawia perystaltykę jelit, czego efektem jest widocznie spłaszczony brzuch. Dzięki wolniejszej (niż jego odpowiedniki) fermentacji nie powoduje też wzdęć i uczucia dyskomfortu w okolicach brzucha. Błonnik przyspiesza również metabolizm, znacznie utrudniając wchłanianie się węglowodanów. Same nasiona są niskokaloryczne, dostarczając zaledwie 13 kcal w łyżeczce. W przeciwieństwie do innych źródeł błonnika babka jajowata jest bardzo dobrze tolerowana – również przez kobiety w ciąży.
Oczyszczenie krwi
Suplementacja nasion babki skutecznie wspomaga prawidłową gospodarkę glukozy oraz insuliny, zapobiegając wahaniom cukru we krwi. Regularne przyjmowanie mieszanki hamuje wchłanianie się glukozy po spożyciu posiłku – efekt zanika jednak w kilka dni po przerwaniu dawkowania. Babka wykazuje zdolność do zwiększania wydalania kwasów żółciowych, do wyprodukowania których zostaje wykorzystany cholesterol z organizmu (w ten sposób babka jajowata redukuje jego poziom!). Suplementacja zmniejsza również ilość trójglicerydów we krwi, ciśnienie krwi oraz ryzyko wystąpienia chorób serca i żylaków. Efekt zależny jest od dawki i długości przyjmowania nasion. Nasiona przejawiają również działanie osłonowe i probiotyczne.
Jak stosować babkę jajowatą?
-
Forma i dawkowanie:
- Nasiona: Najczęściej stosuje się nasiona, które można dodawać do różnych potraw, jogurtów, koktajli lub spożywać z wodą.
- Łupiny nasienne (psyllium husk): To najczęściej stosowana forma. Można je kupić w postaci proszku lub kapsułek.
-
Dawkowanie:
- Proszek: Zazwyczaj zaleca się stosowanie 5-10 gramów proszku dziennie. Można zacząć od niższej dawki i stopniowo ją zwiększać, aby organizm miał czas na przystosowanie się do większej ilości błonnika.
- Kapsułki: Stosować zgodnie z zaleceniami producenta, zazwyczaj 1-2 kapsułki dwa razy dziennie.
-
Sposób spożycia:
- Z wodą: Łupiny nasienne należy dobrze wymieszać w szklance wody (około 250 ml) i szybko wypić, aby uniknąć zbyt gęstej konsystencji.
- Z jedzeniem: Można dodawać do jogurtu, owsianki, smoothie czy sałatek.
-
Pora dnia:
- Najlepiej spożywać rano lub wieczorem. Ważne jest, aby pamiętać o piciu dużej ilości wody w ciągu dnia, aby uniknąć zaparć.
Środki ostrożności
-
Woda: Pamiętaj, aby pić dużo wody, gdyż błonnik potrzebuje płynów do prawidłowego działania. Niewystarczająca ilość płynów może prowadzić do zaparć.
-
Interakcje z lekami: Babka jajowata może wpływać na wchłanianie niektórych leków. Zaleca się spożywanie jej co najmniej godzinę przed lub po zażyciu leków.
-
Alergie: Jeśli wystąpią objawy alergiczne, takie jak swędzenie, wysypka, trudności w oddychaniu, należy natychmiast przerwać stosowanie i skonsultować się z lekarzem.
-
Choroby przewodu pokarmowego: Osoby z chorobami przewodu pokarmowego, takimi jak zwężenia jelit, powinny skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania babki jajowatej.
Pamiętaj!
W przypadku spożycia ziaren bez domieszki płynu możesz spowodować zablokowanie jelit. Przeciwwskazaniami do stosowania babki jajowatej są też patologiczne zwężenia przewodu pokarmowego i niedrożności jelit. Błonnik może zmniejszać wchłanianie leków antydepresyjnych i nasercowych.
Czytaj także:
Inulina - w trosce o piękną sylwetkę
Wyszczuplij brzuch z zieloną kawą
Skuteczne odchudzanie a Indeks Glikemiczny